Strona główna Kultura Zaśpiewali na polską nutę

Zaśpiewali na polską nutę

839
0
PODZIEL SIĘ

W Sochaczewskim Centrum Kultury przy ulicy Chopina odbył się w czwartek, 8 listopada II Konkurs Piosenki Patriotycznej „Polskie Drogi”. Do rywalizacji zgłosiło się 74 wykonawców – solistów oraz zespołów z całego powiatu sochaczewskiego. Konkurs adresowany był do dzieci i młodzieży.

 Na scenie swoje artystyczne możliwości prezentowały dzieci z przedszkoli oraz młodzież z całego powiatu. Opiekunem artystycznym wydarzenia był Piotr Milczarek. W jury zasiadły Jolanta Kawczyńska, kierownik sekcji integracji społecznej SCK, Monika Rychwalska, solistka, nauczycielka śpiewu w SCK oraz Małgorzata Miłkowska-Cieśla, dyrygent, socjolog, pracownik Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Śpiewali z pasją

Rywalizacja w tym roku była ogromna, bo każdy chciał się pokazać z jak najlepszej strony. Jednak publiczności najbardziej podobali się najmłodsi wykonawcy, którzy nie tylko z wielkim zaangażowaniem wykonywali swe utwory, ale też wystąpili w pięknych strojach przypominających narodowe barwy. Maluchy nie peszyła również atmosfera konkursu i walka o nagrody. Najmłodsi chcieli po prostu tylko śpiewać. Co więcej w swe popisy wokalne, przygotowani przez nauczycieli przedszkolnych, włączyli tańce i pląsy.

Na przesłuchanie wszystkich uczestników jury musiało poświęcić ponad pięć godzin, ale jak zaznaczają było warto, gdyż usłyszeli ciekawe interpretacji i zobaczyli wzruszające widowisko. Niektóre wykonania, zdaniem jurorów, stały na bardzo wysokim, prawie profesjonalnym poziomie. Dzieci i młodzież, w ich opinii, byli świetnie przygotowani, a prezentowany repertuar ciekawy i odpowiednio dobrany do wieku wykonawców. Najliczniej reprezentowani byli soliści z Gminnego Ośrodka Kultury w Iłowie i Szkoły Podstawowej w Teresinie. I to oni zagarnęli najwięcej nagród w tym roku. Wśród przedszkolaków laury zebrali głównie sochaczewianie.

Nagrodzeni najlepsi

W kategorii najmłodszych, w wieku 3-6 lat (soliści i zespoły) pierwsza nagroda przypadła Marysi Kochanowskiej z Miejskiego Przedszkola nr 7 w Sochaczewie, druga Grupie Jeżyki z Przedszkola Niepublicznego Diecezji Łowickiej, a trzecia Miłoszowi Dudzińskiemu z Miejskiego Przedszkola nr 3 w Sochaczewie. Jurorzy wręczyli też wyróżnienia maluchom.

Otrzymali je – Pola Grabarek z SCK, Grupa Promyki z Miejskiego Przedszkola nr 6 w Sochaczewie, Zuzanna Szymańska z Miejskiego Przedszkola nr 6 w Sochaczewie oraz Maja Piłasiewicz z Miejskiego Przedszkola nr 3 w Sochaczewie.

W młodszej grupie szkolnej (7-10 lat) bezkonkurencyjna była Gabrysia Zalewska z SP nr 261 z Warszawy. Drugie miejsce wywalczyły Bomble z Gminnego Ośrodka Kultury w Iłowie, a trzecie Dorota Stefańska z SP nr 1 w Sochaczewie.

Wyróżnienia wręczono Marcelinie Więsek z SP w Teresinie, Zofii Jasińskiej z SP nr 4 w Sochaczewie, Karolinie Kośmider z SP nr 4 w Sochaczewie.

Natomiast w kategorii wiekowej 11-14 lat zwyciężyła grupka wykonawców – Mateusz Gawor, Julia Matczak, Agata Ziemian, Urszula Żochowska z SP w Teresinie. Druga nagrodę zdobyła Karolina Jędrzejewska z SP nr 1 w Sochaczewie. Na trzecim miejscu znaleźli się – Dominik Cieśla i Maria Mleczko z SP nr 4 w Sochaczewie.

Jury wręczyło wyróżnienia Magdalenie Cichosz i Mateuszowi Staniaszkowi z GOK w Iłowie oraz Gabrysi Walkiewicz z SP w Kątach.

W najstarszej grupie wiekowej (15-19 lat) triumfowała Natalia Modrzejewska z GOK w Iłowie. Drugie i trzecie miejsce zdobyli uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Sochaczewie – Martyna Wróbel i Wiktoria Fabisiak.

Natomiast wyróżnienia otrzymali Aleksandra Panek z ZSCKP  w Sochaczewie i Zuzanna Gołąb z SP w Teresinie.

Jurorzy wybrali, tak jak w zeszłym roku, najlepszego wykonawcę całego Konkursu „Polskie Drogi”. W tym roku laur najlepiej śpiewającej, czyli Nagrodę Grand Prix zdobyła Julia Kołodziejak z SP w Teresinie. Kolejny Konkurs Piosenki Patriotycznej „Polskie Drogi” za rok.

Bogumiła Nowak

Fot. Iza Strzelecka