Strona główna Kampinos Z sercem na 100-lecie Niepodległości

Z sercem na 100-lecie Niepodległości

950
0
PODZIEL SIĘ

Stowarzyszenie Towarzystwo Kampinoskie zorganizowało w środę, 14 listopada w Zagrodzie Widymajera w Granicy uroczystość wręczenia dyplomów i nagród uczestnikom Konkursu Historycznego „Kampinos – powstańcze serce Mazowsza”. Nagrodzonych zostało 33 uczestników. Przy okazji finału konkursu odbyło się wspólne śpiewanie piosenek powstańczych i legionowych.

Pretekstem do zorganizowania tego konkursu była m. in. publikacja „W gajówce patriotyzmu” autorstwa Jerzego Misiaka, byłego dyrektora Kampinoskiego Parku Narodowego. To właśnie w oparciu o tę pasjonującą lekturę odbyła się wycieczka szkoleniowa po puszczy pod jego przewodnictwem. Chcę pogratulować doskonałej wiedzy historycznej finalistom konkursu – wspomniała Monika Ciurzyńska, wójt gminy Kampinos.

Zwiedzali i wygrali

Również wiedzy historycznej gratulowali młodzieży Barbara Szułczyńska, prezes Towarzystwa Kampinoskiego, głównego organizatora konkursu oraz Małgorzata Mickiewicz, wicedyrektor KPN.

Konkurs i spotkanie z laureatami zorganizowane zostało w ramach programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich „Patriotyzm z mlekiem matki wyssany”, który ufundował nagrody dla najlepszych. Z kolei Towarzystwo Kampinoskie przygotowało na tę okazję występ i wspólne śpiewy patriotycznych utworów. Na zaimprowizowanej scenie wystąpili Magda i Albert Szułczyński oraz Zdzisław Wachnik, akompaniujący duetowi na akordeonie.

– Rywalizacja była bardzo duża, ale młodzi ludzie wykazali się ogromna wiedzą – podsumowała Barbara Szułczyńska.

Najlepsza w konkursie piątka finalistów zdobyła maksymalna z możliwych liczbę punktów. Byli to Zuzanna Koms, Jan Celejewski, Jan Kwiatkowski, Julia Szwarczewska i Bartłomiej Stankiewicz. Drugie miejsce zdobyli Eryk Piniaź, Patryk Dymiński, Maciej Paradowski, Maja Zygmunciak, Szymon Cwen, Tymoteusz Wieczorek, Kacper Dominiak i Kinga Lipińska.

Najliczniejszą grupą byli laureaci trzeciego miejsca. Było ich aż 20 osób. Zdobywcami trzeciego miejsca zostali – Aleksander Gidziński, Gabriel Bukowski, Igor Kowalski, Stanisław Fraś, Dawid Reczulski, Radosław Braszkiewicz, Maksymilian Szymański, Sylwia Kulesza, Kamil Mitura, Cezary Włodarczyk, Iwo Tarczyluk, Aleksander Dudek, Filip Kowalski, Jan Nagot, Kamila Al-Kanani, Filip Fergin, Joanna Janicka, Szymon Młynarczyk i Maciej Flaszczyński. Podwójny laur, bo również nagrodę specjalną od jurorów otrzymał Patryk Dymiński, członek historycznej grupy rekonstrukcyjnej, który na prośbę organizatorów przyjechał w specjalnym mundurze.

Powstańczym szlakiem

– Bardzo nas cieszy, że w ramach Programu FIO mogliśmy nagrodzić najlepszych uczestników konkursu z wiedzy historycznej o ziemi kampinoskiej. Udało się też dodrukować

500 egzemplarzy książki pana Jerzego Misiaka, na podstawie której urządzona była wycieczka. Dodatkowo wydaliśmy „Broszurki Kampinoskie”, które były dodatkiem do nagród, kuponów do KMPiK, do wykorzystania przez młodzież przez cały rok. Życzę im udanych zakupów. I co ważne, ten konkurs daje jego uczestnikom dodatkowe punkty do szkoły średniej ­– mówi Barbara Szułczyńska.

Kiedy było obchodzone 50-lecie powstania Kampinoskiego Parku Narodowego zdecydowałem się napisać krótką historie tych terenów pod kątem minionych czasów. Uznałem, że to ważne dla naszego regionu. Wyszło około 30 stron. Ale pani Małgorzata była zawiedziona, że tak mało. Wziąłem się do sumiennej pracy i tak powstała ta książka „W gajówce patriotyzmu”. Wbrew pozorom na terenie Puszczy Kampinoskiej rozegrało się w minionych wiekach bardzo wiele wydarzeń historycznych. Tu wręcz pulsowało od ważnych spraw i chciałem tę pamięć zachować – mówił Jerzy Misiak o tym jak powstała jego książka.

Chętnych nie brakowało, by zaopatrzyć się w tę lekturę, ilustrowana starymi rycinami i fotografiami. Autor opatrywał książki dedykacjami i autografem.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak