Strona główna Sochaczew gmina Wyrzuca azbest z gmin

Wyrzuca azbest z gmin

550
0
PODZIEL SIĘ

Zbliżający się 2032 rok, w którym ma być całkowicie usunięty azbest z budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej powoduje, że samorządy wzmogły aktywność w tym kierunku. Pozyskiwanie funduszy na jego eliminację uznano za jeden z priorytetów gminnych przedsięwzięć na najbliższe lata. Bez dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie azbest nie zniknie z terenów gmin. Sami mieszkańcy nie są tego w stanie sfinansować.

– Pracujemy bardzo intensywnie nad tym, aby planowo i jak najszybciej pozbywać się azbestu ze swego terenu. Staramy się, by z każdym rokiem był on eliminowany – zapewnia Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew.

Inni gospodarze gmin z powiatu sochaczewskiego wyrażają podobne stanowisko. Jak na razie o całkowitym pozbyciu się elementów eternitowych, czyli azbestowych, można mówić w przypadku obiektów użyteczności publicznej. Jednak sporo jeszcze mają go budynki prywatne, zwłaszcza te budowane kilkadziesiąt lat temu, kiedy pokrycie eternitem było bardzo popularne.

Marszałek wspiera wójtów

W drugiej połowie września Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego przygotował specjalne szkolenie, podczas którego przedstawiono nie tylko konieczność usuwania azbestu przez właścicieli i zarządców, ale też wszelkie możliwości pozyskiwania na te działania funduszy.

W czasie seminarium w Warszawie poszczególne gminy przedstawiły roczne raporty z realizacji usuwania wyrobów azbestowych. Zainteresowanie było spore. Z terenu powiatu sochaczewskiego wszystkie gminy wysłały na seminarium swoich przedstawicieli.

– Nas, jako gminę, interesują zawsze wszelkie możliwości pozbywania się wyrobów azbestowych. Nie dysponujemy zbyt wieloma funduszami na takie działania i bardzo chętnie korzystamy z różnych możliwości dofinansowania. Musimy jeszcze sporo produktów eternitowych, głównie pokryć dachowych, usunąć z naszego terenu – dodaje Roman Kujawa, wójt gminy Iłów.

Sochaczewskie gminy w całości wykorzystały przyznane dotacje na usuwanie azbestu w bieżącym roku. W tej chwili w gminach trwa nabór wniosków na rok przyszły.

Departament Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych UMWM przestawił w czasie seminarium, jaka jest skala problemu i jak szybko te sprawy rozwiązywać. Wskazywano, w jaki sposób Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie przyznaje wnioski, na jakich warunkach i jak te dotacje rozliczać.

Najchętniej pozbylibyśmy się wszystkich wyrobów z budynków na terenie gminy od razu, ale zgodnie z przepisami dofinansowanie dotyczy tylko usunięcia, transportu i unieszkodliwiania azbestu. Dla mieszkańców, zwłaszcza mniej zasobnych w finanse, problemem jest zdobycie środków na nowe dachy, gdyż dotacje nie przewidują sfinansowania nawet ich części – mówi wójt Orliński.

Mozolnie i do przodu

Jednak pomimo przeszkody, jaką jest brak środków niektórych mieszkańców na nowe dachy, wójtowie z powiatu sochaczewskiego zachęcają do zgłaszania przez rolników swych domów. W gminach najczęściej jesienią trwa inwentaryzacja i zbieranie wniosków do WFOŚiGW do programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest. Przeprowadzane spisy w gospodarstwach domowych obejmują ocenę stanu bezpieczeństwa. W niektórych obiektach, jak sygnalizują osoby prowadzące spisy, usunięcie wyrobów z eternitem można odłożyć, nawet do końca 2032 roku.

– Jednak nie wszędzie jest taka możliwość. W niektórych miejscach trzeba pospieszyć się i szybko pozbyć się pokryć z niego, gdyż jest duże zagrożenie dla zdrowia mieszkańców – mówi Aneta Ćwiklińska, inspektor ds. ochrony środowiska w urzędzie gminy Sochaczew. – Jednocześnie podpowiadamy możliwości wymiany dachów na bezpieczne, ekologiczne i niedrogie.

Bardzo planowa i sumienna akcja dotycząca usuwania azbestu prowadzona jest na terenie gminy Młodzieszyn, gdzie działania bezpośrednio nadzoruje Monika Pietrzyk, wójt gminy. Zachęca ona mieszkańców do współpracy i zgłaszania miejsc, gdzie są wykorzystane elementy eternitowe w gospodarstwach. Podobnie aktywnie działa Monika Ciurzyńska wójt gminy Kampinos, zachęcając mieszkańców do eliminowania azbestu z własnych domów.

– Choć prace systematycznie przebiegają i co roku usuwamy te szkodliwe eternitowe elementy, to jeszcze u nas jest sporo do zrobienia. Podobnie jak inne gminy na terenie naszego powiatu, staramy się pozyskać jak najwięcej pieniędzy na ten cel – zapewnia Maciej Mońka – wójt gminy Nowa Sucha.

Nowe kwoty dofinansowania dla gmin w powiecie sochaczewskim w 2019 roku będą znane pod koniec tego roku lub już po 1 stycznia przyszłego.

Bogumiła Nowak

Fot. Pixabay