Strona główna Kultura Wspomnienia z pola bitwy

Wspomnienia z pola bitwy

975
0
PODZIEL SIĘ

Niemałą gratkę dla miłośników historii Sochaczewa, a w szczególności bitwy nad Bzurą, przygotowuje Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. W grudniu ukaże się pierwszy z 20 tomów cyklu zatytułowanego „Bitwa nad Bzurą w dokumentach i wspomnieniach”. Inaugurująca cykl książka będzie dotyczyła 14 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty i jej uczestnictwa w bitwie nad Bzurą 1939 roku.

Przypomnimy, że dowodzona przez gen. bryg. Franciszka Włada 14 DP, wchodząca w skład Armii „Poznań”, brała udział w bitwie nad Bzurą i zakończyła swoje istnienia na terenie dzisiejszego powiatu sochaczewskiego, a polegli z wielkopolskich pułków spoczywają na cmentarzach m.in. w Rybnie, Juliopolu czy Mistrzewicach. W Gajówce Januszew, leżącej w gminie Młodzieszyn, zmarł ciężko ranny nad Bzurą gen. Wład.

 – W 2018 roku zespół naukowy pod kierownictwem doktora Andrzeja Wesołowskiego, działający przy Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie, wraz z wydawnictwem Tetragon rozpoczął naukowe opracowanie i publikację unikatowego zasobu źródłowego odnoszącego się do bitwy nad Bzurą jako największej bitwy polskiego Września, a zarazem jednego z najważniejszych wydarzeń początkowego okresu II Wojny Światowej. Publikacja „14 Wielkopolska Dywizja Piechoty” jest pierwszy tomem cyklu wydawnictw źródłowych pod wspólnym tytułem „Bitwa nad Bzurą w dokumentach i wspomnieniach”,   zawierającego całość naukowo opracowanych pod względem historyczno-wojskowym oraz edytorstwa źródeł historycznych materiałów źródłowych dotyczących bitwy – powiedział nam Paweł Rozdżestwieński, dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.   Jak dodaje, tym, którzy chcieliby wesprzeć inicjatywę i dokonać zamówienia książki do końca listopada 2018 roku: – Proponujemy umieszczenie imiennego podziękowania i dostarczenie książki z indywidualnym numerem zbieżnym z numerem podziękowania zamieszczonego w książce.

Koszt zamówienia wynosi 79,80 zł (w przypadku odbioru osobistego) w muzeum lub 95,00 zł w przypadku wysyłki paczki pocztowej w Polsce. Wpłaty należy kierować na konto Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą: 77 1240 1822 1111 0000 0719 9437 z dopiskiem: „14 Dywizja Piechoty”. Wszelkie informacje udzielane są pod adresem e-mailowym: muzeum@muzeumsochaczew.pl.

Jak poinformował nas Paweł Rozdżestwieński, prace zespołu badawczego planowane są na okres 10 lat. W pierwszym etapie 2018 – 2022 rok, przewiduje się wydanie pierwszej serii materiałów – łącznie 8 tomów, w 2018 r. – jeden, w kolejnych latach po dwa tomy rocznie. I będą one poświęcone wielkim jednostkom: dywizjom piechoty i brygadom kawalerii biorącym udział w bitwie.

W dalszej kolejności (w latach 2023 – 2027) przewidziane jest wydanie kolejnych 12 tomów, poświęconych m.in. dalszym jednostkom oraz walkom w Puszczy Kampinoskiej, w obronie Modlina i zachodniego przedmieścia Warszawy, jako wydarzeniom pozostających w bezpośrednim związku z bitwą nad Bzurą, a zwłaszcza jej końcową fazą przebijania się do Warszawy.

– W osobnych tomach zaprezentowane zostaną dokumenty polskie i  niemieckie dotyczące bitwy. Przewiduje się również publikację materiałów biograficznych uczestników bitwy oraz dotyczących strat WP  w bitwie nad Bzurą, wykorzystując m.in. posiadane przez Muzeum Bitwy nad Bzurą oryginalne listy rannych i zmarłych w szpitalach polowych, a także cmentarzy wojennych, na których spoczywają polegli – dodaje dyrektor muzeum.

Jerzy Szostak

Fot.: Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBędą wieszać dach
Następny artykułZ mogiły Piłsudczyków