Strona główna Samorząd Władze powiatu zostały wybrane

Władze powiatu zostały wybrane

745
0
PODZIEL SIĘ

Za nami pierwsza sesji nowej Rady Powiatu. Wybrano podczas niej przewodniczącego rady oraz jego zastępcę. Radni zdecydowali również o powierzeniu funkcji starosty Jolancie Gonta, wybrano jej zastępcę i członków zarządu powiatu.

Pierwszą część sesji nowej Rady Powiatu, podczas której radni złożyli ślubowanie oraz wybrali przewodniczącego rady, poprowadził Jerzy Krupa – radny senior. Na przewodniczącego rady zaproponowano dwóch kandydatów. Jerzy Żelichowski przedstawił kandydaturę Wandy Dragan, a Jolanta Gonta zgłosiła Andrzeja Kierzkowskiego.

O ile Kierzkowski zgodził się na udział w kandydowaniu, to problem pojawił się w przypadku jego konkurentki.

Nie jestem w tej chwili w stanie odpowiedzieć, czy wrażam zgodę na kandydowanie. Jest to dla mnie bardzo trudna decyzja. Muszę się nad tym zastanowić – stwierdziła Wanda Dragan. W tej sytuacji część radnych poprosiła o ogłoszenie kilkuminutowej przerwy, podczas której radna mogłaby się zastanowić, czy chce ubiegać się o stanowisko przewodniczącego. Jednak większość radnych nie wyraziła na to zgody. W tej sytuacji radna wycofała swoją kandydaturę.

Tym samym w tajnym głosowaniu radni zdecydowali o powierzeniu funkcji przewodniczącego rady Andrzejowi Kierzkowskiemu. Poparło go 14 radnych, 5 było przeciw, zaś 1 wstrzymał się od głosu. Na jego zastępcę wybrano natomiast Jana Łopatę, który otrzymał 17 głosów poparcia przy 3 przeciwnych.

Wspólne sprawy

Podczas sesji wybrano także starostę sochaczewskiego. Tym, jak było do przewidzenia, została Jolanta Gonta. Jej kandydaturę poparło 13 radnych, 6 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Dziękuję za obdarzenie mnie kolejny raz zaufaniem. Mam nadzieję, że przed nami kolejne lata współpracy. Liczę, że nadal będzie łączyć nas zaangażowanie we wspólne sprawy. Wyborcy obdarzyli mnie i was zaufaniem, musimy o tym pamiętać – powiedziała po wyborze na starostę Jolanta Gonta.

Kolejnym punktem sesji był wybór zastępcy starosty i członków zarządu powiatu. Na swojego zastępcę Jolanta Gonta zaproponowała Tadeusza Głuchowskiego, a na członków zarządu: Annę Ulicką, Bożenę Samson oraz Bogumiła Czubackiego.

Zarówno Głuchowski, Ulicka oraz Samson zgodzili się na kandydowanie. Natomiast Bogumił Czubacki stwierdził, że propozycja starosty dotycząca jego kandydatury jest dla niego niespodzianką i musi się nad tym zastanowić. Dlatego poprosił radnych o przerwę na podjęcie decyzji.

 Ponad podziałami

Tym razem radni wyrazili na to zgodę. Jolanta Gonta stwierdziła bowiem, że w przypadku rezygnacji Czubackiego z kandydowania, nie zgłosi w jego miejsce innej kandydatury. A to z kolei spowodowałoby, że rada nie wybrałaby zarządu powiatu. Co prawda kierowałby nim stary zarząd. Ten jednak według prawa nie mógłby przygotowywać żadnych projektów uchwał.

Po krótkiej przerwie Bogumił Czubacki poinformował radnych: – Zdecydowałem się na kandydowanie i będę robił wszystko, żeby nie było między nami podziałów – stwierdził radny. W tajnym głosowaniu za nowym zarządem powiatu opowiedziało się 13 radnych, a 7 było przeciw.

Dodajmy, że w posiedzeniu rady nie wziął udział Marek Jaworski, który zrezygnował z mandatu radnego. Natomiast wybór drugiego zastępcy przewodniczącego Rady Powiatu odbędzie się na kolejnej sesji rady.

Jerzy Szostak

Fot.: Bogumiła Nowak/Jerzy Szostak

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWybieramy Sportowca Roku
Następny artykułRadni wybrali władze