Strona główna Wybory W drugiej turze wyborów mieszkańcy zmienili wójtów Rybna i Iłowa

W drugiej turze wyborów mieszkańcy zmienili wójtów Rybna i Iłowa

1242
0
PODZIEL SIĘ

W dwóch gminach powiatu sochaczewskiego doszło do drugiej tury wyborów. W jej wyniku doszło do zmian na stanowiskach wójtów. Długoletnich gospodarzy regionu zastąpili nowi.

W gminie Iłów w drugiej turze wygrał Jan Kraśniewski (59 lat) z własnego komitetu. Zdobył on 1522 głosów, co stanowi 51,09 procenta. Rywalizował z nim Roman Kujawa (65 lat) KWW PSL 1457 głosów, czyli 48.91 procenta. Dotychczasowy wójt kierował gminą Iłów przez 5 kadencji. Był jednym z najdłużej kierujących gminą w powiecie sochaczewskim. Jako samorządowiec działał od ponad 30 lat.

Nowy wójt, Jan Paweł Kraśniewski ma wyższe wykształcenie pedagogiczne, był do niedawna dyrektorem gimnazjum w Iłowie, jest żonaty, ma dwoje dorosłych już dzieci. W latach 2006-2010 był radnym w Radzie Powiatu Sochaczewskiego.

W swej dotychczasowej praktyce społecznej i samorządowej zaznaczał, że ma umiejętność skupiania wokół zadań kompetentnych osób, kierowanie i praca w zespołach, realizowania projektów dla środowiska dofinansowanych ze źródeł pozabudżetowych oraz spory dorobek zawodowy i w pracy społecznej. Jak zaznacza, w jego działaniu najważniejsze jest wspieranie mieszkańców przy remontach i budowie dróg, działalność dla lokalnych placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz aktywizacja młodzieży i bezrobotnych.

Z kolei w gminie Rybno z prawie 10-procentową przewagą wygrał Damian Jaworski. Nowy wójt ma 28 lat i będzie najmłodszym na tym stanowisku na terenie powiatu sochaczewskiego. Damian Jaworski zdobył 1125 głosów, czyli tym samym miał 59,87 procenta poparcia.

Grzegorza Kropiaka (59 lat) poparło 754 wyborców, co dało wynik 40,13 procent. Dotychczasowy wójt Rybna, pełnił swą funkcję, podobnie jak wójt Iłowa, przez 5 kadencji.

Nowy wójt, Damian Jaworski mieszka na terenie gminy Rybno. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego Ojców Franciszkanów im. św. Maksymiliana Kolbego w Niepokalanowie i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na Wydziale Nauk Pedagogicznych, o specjalności pedagogika resocjalizacyjna i opiekuńczo-wychowawcza. Zajmuje się działalnością kulturalną i charytatywną. Obecnie pracuje jako instruktor w Sochaczewskim Centrum Kultury oraz działa w Stowarzyszeniu Pomocy Oobom Potrzebującym „Przystań”. W wyborach startował jako bezpartyjny z własnego komitetu wyborczego pod hasłem „Służyć gminie, słuchać mieszkańców”.

Za główne zadania do realizacji stawia sobie m.in. poprawę gminnej infrastruktury drogowej, utworzenie centrum medyczno-rehabilitacyjnego, przedszkola gminnego, gminnego ośrodka kultury, sportu i rekreacji, modernizację jednostek OSP oraz wspieranie rolnictwa i przedsiębiorczości.

Nowi wójtowie obejmą swe funkcje po ukonstytuowaniu się nowych rad gminy i zaprzysiężeniu, co nastąpi w tym miesiącu.

Bogumiła Nowak

 

fot. UG Iłów