Strona główna Teresin Teresin świętował niepodległość

Teresin świętował niepodległość

791
0
PODZIEL SIĘ

W gminie Teresin uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości odbywały się zarówno w ubiegłą sobotę, jak i niedzielę (10 i 11 listopada) i była to piękna kulminacja całorocznego świętowania. Najpierw wieczorna Gala, zaś nazajutrz biało-czerwony „Marsz Niepodległości”.

Weekendowe uroczystości miały szczególny charakter i przebiegały w niezwykle podniosłej atmosferze.

Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w sobotę, 10 listopada, o godzinie 18.00 w Bazylice Mniejszej w Niepokalanowie. Wierni modlili się w intencji Ojczyzny. Po jej zakończeniu władze samorządu gminnego zaprosiły mieszkańców do sali św. Bonawentury. Tam odbyła się Gala Niepodległości, podczas której podsumowano „Rok Niepodległej”. Były występy wokalno-muzyczne uczniów szkół gminnych, wręczone zostały też podziękowania dla partnerów programu „Dla Niepodległej”, nagrody otrzymali uczestnicy konkursów z okazji „Roku Niepodległej”.

Patriotyczny wieczór

Dziękuję za trud i tak wiele zrealizowanych zamierzeń w ciągu całego jubileuszowego roku. Jestem pod wrażaniem, jak wiele przedsięwzięć wpisujących się w ramy rocznicowe udało się wykonać, a w których udział braliśmy my wszyscy, jako mieszkańcy gminy Teresin – dziękował wójt Marek Olechowski poszczególnym osobom i instytucjom, które włożyły największy wkład w organizację całorocznych obchodów.

Gala podsumowująca „Rok Niepodległej” była też doskonałą okazją do zapowiedzi kolejnych zadań. Władze Teresina przekazały symboliczny klucz dla harcerskiej braci. To klucz do harcówki, która zlokalizowana będzie w jednym z pomieszczeń zmodernizowanego obiektu Dworzec TO.Kultura. Tam odbywać się będą harcerskie zbiórki. Z rąk samorządowców odebrali go hm. Krzysztof Wasilewski – komendant Hufca ZHP Sochaczew wraz ze swoim zastępcą hm. Julianem Tasieckim oraz z dh Markiem Pietrasikiem z 1 DH Teresin. Harcerze nie pozostali dłużni. W dowód wdzięczności i uznania za okazywaną pomoc, serce i życzliwość oraz zaangażowanie we wspieranie harcerskich działań na terenie gminy Teresin, wójt Marek Olechowski i jego zastępca Marek Jaworski zostali uhonorowani pamiątkową odznaką 80-lecia Hufca ZHP Sochaczew. Ponadto wójt otrzymał Odznakę Chorągwi Mazowieckiej ZHP.

Kulminacją wieczoru był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru „Quo vadis” z Kanady. To jeden z najsłynniejszych chórów polonijnych, jego występ przyjęto w Niepokalanowie owacyjnie. Kto uczestniczył w Gali, z pewnością nie żałował, choć koncert zakończył się późnym wieczorem.

Maszerowali dla Niepodległej

Z kolei w niedzielę, 11 listopada, tuż po godzinie 10.00 mieszkańcy gminy spotkali się na Skwerze Niepodległości przy stacji PKP w Teresinie-Niepokalanowie. Stąd wspólnie, na czele z Marszałkiem Piłsudskim (w tę rolę, od lat fantastycznie wciela się Zdzisław Goszcz, mieszkaniec Paprotni) wyruszyli „Marszem Niepodległości” do Szymanowa. W tamtejszym kościele parafialnym o godz. 11.30 miało miejsce uroczyste nabożeństwo w intencji Ojczyzny. Dalsze obchody tradycyjnie zaplanowano przy obelisku Józefa Piłsudskiego tuż obok Szkoły Podstawowej przy ul. Szkolnej. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu i przemówieniu wójta Olechowskiego, poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod obeliskiem Naczelnego Wodza.

Mamy to ogromne szczęście, że dziś wspólnie możemy cieszyć się z niepodległości, że żyjemy w wolnym kraju. Jednak zawsze pamiętajmy, że zawdzięczamy to szczególnie tym wszystkim, którzy w obronie naszej Ojczyzny oddali swoje życie, którzy przelewali krew, by następne pokolenia mogły tworzyć Polskę, niepodległą Polskę! Naszym zadaniem jest, by tę wolność i demokrację przekazać naszym dzieciom i wnukom – mówił wójt.

Posadzono też ostatni z   „Dębów Niepodległości”, oczywiście w hołdzie Marszałkowi Piłsudskiemu. Drzewo, symboliczne zasadzili w imieniu mieszkańców – wójt Marek Olechowski, Bogdan Linard – przewodniczący Rady Gminy i Jarosław Żejmo – dyrektor Szkoły Podstawowej w Szymanowie.

Salwę honorową oddali żołnierze Kompanii Honorowe j z 37. Sochaczewskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej, którzy wraz z dowódcą ppłk Andrzejem Stachurzewskim uświetnili gminne uroczystości nadając im jeszcze wyższą rangę. Nie można też zapomnieć o licznych pocztach sztandarowych reprezentujących m.in. poszczególne Ochotnicze Straże Pożarne oraz placówki oświatowe z gminy Teresin.

Po zakończeniu uroczystości zebrani zostali zaproszeni na gorącą grochówkę i herbatę. W ten listopadowy świąteczny, choć zimny dzień, z pewnością miała ona wyjątkowy smak.

Marcin Odolczyk

Fot. Marcin Odolczyk