Strona główna Wyszogród Świętowali chlebowe wypieki

Świętowali chlebowe wypieki

602
0
PODZIEL SIĘ

Zespół Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie zorganizował piątą już z kolei imprezę z cyklu „Dzień Chleba”. Z roku na rok cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem i przybywa nowych pomysłów na promocję jednego z najstarszych, polskich wypieków.

Tegoroczne świętowanie Dnia Chleba odbyło się w czwartek, 18 października. Przybyło bardzo wielu uczestników, nie tylko z powiatu płockiego, ale też pojawiły się grupy z powiatów sochaczewskiego i kutnowskiego. W tym roku w drodze konkursu wybierano najsmaczniejszy chleb wypiekany na zakwasie. Odbył się też konkurs na najciekawszą, tradycyjną ozdobę ludową.

W kategorii instytucji najwspanialsze ozdoby wykonały dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Wyszogrodzie. Drugie miejsce przypadło Stowarzyszeniu Wzajemnej Współpracy z Lasocina z gminy Brochów. Natomiast trzecie miejsce wywalczyło Stowarzyszenie z Wyszogrodu –   „Wokół Śniadeckiego”.

Z kolei trzy główne nagrody indywidualne zdobyły same kobiety: Halina Nowacka, Barbara Wyszyńska oraz Zofia Krystek.

Najsmaczniejszy chleb na zakwasie w 2018 roku przygotowała Agnieszka Lewandowska. Druga w rywalizacji była Magdalena Tatarka, zaś trzecia Izabela Rutecka.

Z kolei w klasyfikacji zbiorowej najlepiej poradzili sobie w wypiekach chleba na zakwasie członkowie Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Lokalnych „Nasze Ostrowy” z powiatu kutnowskiego, w województwie łódzkim. Tuż za nimi było Stowarzyszenie „Wokół Śniadeckiego” z Wyszogrodu. Laureatem trzeciej nagrody zostało Stowarzyszenie Bodzanowskie Pierożanki”. Nagrodami dla zwycięzców był wysokiej klasy sprzęt kuchenny znanych firm AGD.

Choć chleb był głównym bohaterem tego dnia, to nie zabrakło innych domowych specjałów, które były degustowane   po części oficjalnej. Uznaniem cieszył się smalec, kiszone ogórki, różnorodne pasztety i wędliny, oraz słodkie wypieki, jak też wycinane fantazyjnie owoce i warzywa, głównie przez uczniów z klas gastronomicznych Zespołu Szkół oraz członków startujących w rywalizacji stowarzyszeń. Wszystkie produkty pięknie wyeksponowano.

W trakcie Dnia Chleba nie zabrakło również tradycyjnie występów artystycznych uczniów z Zespołu Szkół w Wyszogrodzie. Pojawiła się odnosząca coraz większe sukcesy wyszogrodzka Grupa ART ze swym nowym programem. Z koncertem wystąpił też zespół seniorów „Promyk”.

BN

For. ZS Wyszogród