Strona główna Kultura Strofy o wolności i niepodległości

Strofy o wolności i niepodległości

625
0
PODZIEL SIĘ

Miejska Biblioteka Publiczna w Sochaczewie z okazji obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę zorganizowała 7 listopada Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Niepodległościowej pod hasłem „Od Tadeusza Kościuszki do Józefa Piłsudskiego”. Zgłosiło swój udział 70 osób – od uczniów szkół podstawowych po dorosłych.

W naszej bibliotece od kilku lat organizowany jest konkurs „Jeden najpiękniejszy wiersz”. Chcemy tym sposobem zachęcić głównie uczniów sochaczewskich szkół do sięgnięcia po polską poezję. I jak się okazuje konkurs ten cieszy się sporym powodzeniem. W tym roku nasza impreza wpisała się w tak ważne dla każdego z nas obchody 100-lecia odzyskania niepodległości – wspomniała Janna Jażdżyk, kustosz MBP w Sochaczewie.

Poezja dla wszystkich

Konkurs przeznaczony był dla uczniów z klas VI-VIII szkół podstawowych, młodzieży gimnazjalnej i licealnej oraz osób dorosłych.

W wydarzeniu wzięli udział także poeci z sochaczewskiego Stowarzyszenia Wieczorów Literackich „Atut”.  W ostatnim roku stowarzyszenie to bardzo aktywnie uczestniczy w wielu imprezach organizowanych przez bibliotekę. Jak również sami poeci z „Atutu” przygotowali wiele ciekawych spotkań. Bardzo wiele emocji i wzruszeń wywołał zorganizowany na początku września wieczór poetów katyńskich. Tym razem przedstawili własne wiersze patriotyczne.

Komisja konkursowa w składzie: Barbara Sobkowicz – pedagog, polonistka, Izabela  Nalej – pedagog, historyk oraz Barbara Bronicz – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sochaczewie, wysłuchała 70 wystąpień uczestników reprezentujących Sochaczew oraz gminy powiatu sochaczewskiego. Komisja oceniając recytację brała pod uwagę opanowanie tekstu, zrozumienie zawartych  w nim treści i emocji oraz odpowiednie jego przekazanie. Zwrócono także uwagę na dobór repertuaru przez recytatora, dykcję i ogólny wyraz artystyczny.

Nagrodzono najlepszych

Jury miało bardzo trudny wybór, gdyż uczestnicy byli świetnie przygotowani. Również wybrane utwory, głownie mówiące o wolności i niepodległości zaprezentowane zostały z ogromnym zaangażowaniem.

W kategorii uczniowie szkół podstawowych i trzeciej klasy gimnazjum przyznano podwójną pierwszą nagrodę. Zdobyli ją Aleksander Dolota z SP w Brochowie oraz Aleksandra Sobota z SP w Teresinie. Druga lokata przypadła Dawidowi Błaszczykowi z SP nr 7 w Sochaczewie, a trzecie miejsce uczennicy SP z Brzozowa – Agacie Mikołajczyk.

Wśród uczniów szkół średnich jury najlepiej oceniło Martę Sendel, uczennicę Prywatnego Liceum s. Niepokalanek w Szymanowie. Również drugie miejsce należało do uczennicy tego liceum – Marty Marciniak. Trzeciego miejsca nie przyznano.

W kategorii osób dorosłych nagrodę za recytację otrzymała Maryla Wasiak. Nagrodzono także Apolonię Lato za przedstawienie wiersza własnego autorstwa. Warto tu zaznaczyć, że pani Pola jest również tegoroczną laureatką konkursu o Laur Bzury.

Nagrody dla recytatorów ufundowało Miasto Sochaczew. Wręczali je jurorzy wraz z Markiem Fergińskim, wiceprezydentem Sochaczewa. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbał Mundurowy Zespół Wokalno-Instrumentalny Patria, który przedstawił piosenki legionowe i inne utwory patriotyczne.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOjczyzna jest blisko nas
Następny artykułSetne urodziny