Strona główna Kultura Sochaczewskie kalendarium

Sochaczewskie kalendarium

597
0
PODZIEL SIĘ

Obchodzona w tym roku 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to dobra okazja, by przybliżyć wydarzenia z okresu dwudziestolecia międzywojennego, które miały miejsce w Sochaczewie. Okres ten jest wciąż mało znany, a przybliża nam go Bogusław Kwiatkowski w swojej najnowszej książce.

Najnowsza książka autorstwa Bogusława Kwiatkowskiego, to „Kalendarium wydarzeń historycznych Miasta Sochaczewa w okresie dwudziestolecia międzywojennego (1918–1939)”. Publikacja zawiera uporządkowany chronologicznie, począwszy od 11 listopada 1918 roku do 31 sierpnia 1939 roku wykaz najważniejszych dat i wydarzeń.

Świat zaginiony

Zamieszczone daty dotyczą szerokiego przekroju wydarzeń mających miejsce w Sochaczewie w okresie międzywojennym. To wydarzenia polityczne, samorządowe, kościelne, gospodarcze, kulturalne. Zakres terytorialny publikacji obejmuje obszar samego miasta Sochaczewa w jego granicach z tamtego okresu. Dlatego czytelnik nie znajdzie w książce dat i wydarzeń związanych z wydarzeniami mającymi miejsce w Chodakowie, który stał się częścią Sochaczewa dopiero w 1977 roku.

Autor wybrał 250 dat z ponad 600, które ustalił. W publikacji odnotowane są wizyty dostojników państwowych (prezydenta, wojewodów) i kościelnych (kardynałów, biskupów). Z książki można dowiedzieć się o wyborach sochaczewskich burmistrzów, starostów, radnych. W wykazie wydarzeń znajdują się również informacje o koncertach, akademiach, uroczystościach. Wszystkio to składa się na obraz miasta i społeczeństwa, w którym mieszkali Polacy i Żydzi. Ten Sochaczew przestał istnieć wraz z wybuchem II Wojny Światowej, ale wart jest przypomnienia.

Zdarzyło się w Sochaczewie

Publikacja stanowi część większej całości, która obejmować będzie w przyszłości 700 najważniejszych dat z siedmiu wieków istnienia Sochaczewa jako miasta, jest gotowa w maszynopisie i nosi tytuł „Kalendarium wydarzeń historycznych miasta Sochaczewa”. Zawiera ono tylko te wydarzenia, których udało się ustalić pełną datę: dzień, miesiąc, rok. Autor ma nadzieję, że to niewielkie opracowanie stanie się punktem wyjścia do dalszych badań nad historią Sochaczewa w okresie dwudziestolecia międzywojennego i tym samym będzie możliwe uzupełnienie kalendarium o nowe daty i wydarzenia.

Promocja książki będzie miała miejsce w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie w sobotę 10 listopada 2018 r. o godzinie 15.30. Organizatorzy i autor serdecznie zapraszają wszystkich miłośników lokalnej historii. Patronat honorowy nad publikacją objął Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.

UM/ Jerzy Szostak

Fot.: UM Sochaczew