Strona główna Sochaczew miasto Sochaczew świętował niepodległość

Sochaczew świętował niepodległość

757
0
PODZIEL SIĘ

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości z racji 100-lecia jej odzyskania trwały dwa dni. Część imprez związanych z obchodami odbyła się w sobotę, 10 listopada, a więc w przeddzień rocznicy, a główne uroczystości w niedzielę, 11 listopada. Sochaczewianie uczestniczyli bardzo aktywnie we wszystkich imprezach.

 W Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą 10 listopada zostały otwarte dwie bardzo ciekawe wystawy. Pierwsza z nich „Legiony Polskie” przygotowana została przez Komendę Powiatową Policji w Sochaczewie. Znalazły się tu pamiątki z prywatnych zbiorów insp. Michała Safjańskiego, komendanta powiatowego sochaczewskiej policji. Szczególnie interesujące są książeczki wojskowe nie tylko legionowe, ale też armii zaborczych, w których walczyli Polacy w czasie I wojny światowej.

Druga wystawa „Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość” połączona była z wykładem Piotra Wdowiaka, konsula RP na Litwie. Przedstawił on dzieje losów rodów polskich na Litwie z zaznaczeniem sylwetki marszałka Piłsudskiego. Chętni mogli nabyć interesujący katalog z wystawy, gdzie znaleźć można wiele intrygujących opowieści o litewsko-polskich rodach.

Kulturalnie i sportowo

Po jego wystąpieniu otwarto wystawę prac plastycznych Marcina Hugo Badera oraz Bartłomieja Kurzei. Ten ostatni przekazał Muzeum swą płaskorzeźbę orła legionowego. Z kolei Bogusław Kwiatkowski przedstawił swoją najnowszą publikację „Kalendarium wydarzeń historycznych Miasta Sochaczewa w okresie dwudziestolecia międzywojennego (1918–1939)”. Zawiera ona   uporządkowany chronologicznie – począwszy od 11 listopada 1918 roku do 31 sierpnia 1939 roku – wykaz najważniejszych dat i wydarzeń.

Potem w Sochaczewskim Centrum Kultury zaprezentowany został musical „Niepodległa – I iskra tylko” z udziałem Orkiestry Kameralnej Camerata Mazovia pod dyrekcją Artura Komorowskiego. Wystąpił Zespół Taneczny Abstrakt, Teatr Maska i Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im II/18 PP – Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Sobotnie imprezy zakończył wspaniały spektakl laserowy na Pl. Kościuszki „Historia niepodległej Polski”.

W niedzielę, 11 listopada, przed południem odbył się Bieg Niepodległości dla dzieci do lat 7. Najmłodsza uczestniczka biegu miała 3 latka. Punktualnie o godzinie 11.11 odbył się „Narodowy Bieg Stulecia od Bałtyku do Tatr – Sochaczew 2018”. Start i meta na Pl. Kościuszki. Biegło ponad stu uczestników. Z okazji 100-lecia niepodległości odbyły się też XI Ogólnopolskie Zawody Pływackie. W samo południe na Placu Kościuszki odbyło się, jak w całej Polsce, wspólne śpiewanie hymnu.

Nie zapomniano także o pierwszym staroście sochaczewskim Włodzimierzu Ignacym Garbolewskim, na grobie którego poseł Maciej Małecki, wraz z samorządowcami miasta i powiatu oraz przedstawicielami wojska, złożył kwiaty. Kwiaty złożono również na grobie majora Feliksa Kozubowskiego, dowódcy obrony Sochaczewa we wrześniu 1939 roku.

Kolejne uroczystości związane ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się przed hufcem ZHP, gdzie odbył się uroczysty apel. Przed siedzibą ZHP została odsłonięta pamiątkowa tablica z okazji stulecia polskiego harcerstwa i stulecia niepodległości. Złożono kwiaty przed pomnikiem Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, a następnie odnowiono Przyrzeczenie Harcerskie. Po zakończeniu uroczystości harcerze, niosąc 20-metrową biało-czerwoną flagę, wraz z władzami miasta, kompanią wojskową oraz mieszkańcami przemaszerowali na plac przed komendę Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej.

Pomnik Marszałka

To właśnie tu odbyły się kolejne uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości. Było nią odsłonięcie popiersia marszałka Józefa Piłsudskiego, pierwszego w historii miasta Honorowego Obywatela Sochaczewa.

Podczas swoich wystąpień, zarówno poseł Maciej Małecki, jak i Piotr Osiecki – burmistrz Sochaczewa, przypomnieli   rolę, jaką marszałek odegrał w odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Przypomniano również zasługi sochaczewskich strażaków, którzy 11 listopada 1918 roku rozbroili stacjonujący w Sochaczewie niemiecki garnizon i wywiesili nad miastem biało-czerwoną flagę, po raz pierwszy po ponad stu latach niewoli.

Tuż przed godziną 15.00 odczytano wystąpienie Jerzego Przedpełskiego, przedwojennego burmistrza Sochaczewa, wygłoszone na forum miast polskich. Następnie sochaczewscy samorządowcy złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą sochaczewskich bohaterów ufundowaną z racji 100. rocznicy odzyskania niepodległości, i pod figurą Chrystusa Zmartwychwstałego ufundowaną przez mieszkańców Sochaczewa w 1919 roku, w pierwszą rocznicę odrodzenia Polski.

Na Pl. Kościuszki odbyły się uroczystości z udziałem pododdziałów 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej. Poczet sztandarowy strażaków w historycznych mundurach wciągnął flagę na maszt przy dźwiękach hymnu. Odczytany został Apel Pamięci i oddana trzykrotna salwa honorowa.

Obchody zakończyła uroczysta msza św. w kościele Matki Bożej Różańcowej w Parafii św. Wawrzyńca z oprawą Chóru Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej pod dyrekcją Ewy Szałapskiej oraz koncert „Pamiętamy o przeszłości o nas też wspominać będą” w wykonaniu 250-osobowego Chóru Niepodległa, czyli połączonych chórów: PSM, Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej, Chóru Vivace, zespołu wokalnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i zespołu wokalno-mundurowego „Patria”, pod dyrekcją Iwony Niemyjskiej.

Bogumiła Nowak

Jerzy Szostak

Fot. Bogumiła Nowak, Jerzy Szostak