Strona główna Sochaczew miasto Sochaczew coraz bogatszy

Sochaczew coraz bogatszy

641
0
PODZIEL SIĘ

Sochaczew kolejny raz znalazł się w gronie gmin, których dochody podatkowe przekraczają średnią krajową. Jesteśmy bogatsi od najbliższych sąsiadów, np. Skierniewic i Żyrardowa. Natomiast wpływy do kasy naszego miasta w dwa lata zwiększyły się o ponad 10 procent.

Ministerstwo Finansów co roku publikuje wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla poszczególnych gmin. Stanowi to podstawę do obliczenia tzw. janosikowego, z którego korzystają najbiedniejsze regiony, dotowane przez najbogatsze gminy, miasta i województwa.

Średnią, która odzwierciedla dochód podatkowy na jednego mieszkańca dla wszystkich polskich samorządów oszacowano na 1790 zł. Dochody powyżej średniej uzyskało około 450 z 2,5 tysiąca polskich gmin, w tym Sochaczew. Nasze miasto ma w 2019 uzyskać z podatków i opłat przypadających na jednego mieszkańca 1818 zł.

Rozsądna polityka

Z opublikowanych danych wynika, że Sochaczew sklasyfikowano na 433 pozycji, Łowicz znalazł się na 388 miejscu, Skierniewice na 438, a Żyrardów na dalekim 672.

Wysoko w rankingu znalazły się dwie gminy z naszego powiatu – Teresin i Sochaczew. To na ich terenie znajdują się m.in. duże magazyny firm logistycznych, lotnisko wojskowe czy fabryka Mars Polska. Obie leżą bliżej Warszawy, a to w naturalny sposób zachęca inwestorów do lokowania tam kapitału.

Co ciekawe, w dwa lata dochody podatkowe naszego miasta zwiększyły się z 1650 zł do 1818 zł, czyli aż o 10,2 procenta, podczas gdy liderom rankingu w powiecie – gminie Teresin wzrosły o 2 procent, a gminie Sochaczew o 5,9 procenta.

Dochody mogłyby być jeszcze wyższe, gdyby Sochaczew podnosił podatki, ale te od kilku lat stoją w miejscu. I nie zostaną podniesione również w 2019 roku.

Rozsądna polityka fiskalna przynosi efekty. Przyszły rok będzie siódmym z rzędu bez podnoszenia podatków od nieruchomości i środków transportowych. Mimo to w kilka lat nasze wpływy z tego tytułu wzrosły z 57,4 do ponad 82 milionów. To skok o 43 procent. Choć zamroziliśmy stawki podatkowe od autobusów, przyczep, naczep i ciągników siodłowych, firmy z naszego zagłębia transportowego wpłacają do kasy miasta coraz większe kwoty. Różnica w dochodach między 2011 a 2017 rokiem to aż 270 tysięcy – mówi Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.

Dobra kondycja

Wysoka lokata miasta w rankingu oznacza, że nie tylko kondycja lokalnych firm jest dobra. Pokazuje też kondycję rodzin, gdyż duża część podatku dochodowego płaconego przez naszych mieszkańców wraca do budżetu miasta. Większa kwota przelana przez ministra finansów na konto ratusza (pochodząca z podatku PIT) to znak, że więcej osób pracuje, robi to legalnie, rosną też wynagrodzenia.

Dodajmy, że według danych ministerstwa finansów dochód na jednego mieszkańca gminy Teresin, która znalazła się w rankingu na 125 pozycji, wynosi 2530 zł. W przypadku gminy Sochaczew (pozycja 199) jest to 2286 zł. Natomiast w pozostałych gminach naszego powiatu jest to: gmina Brochów (447 pozycja) – 1800 zł, Iłów (971 pozycja) – 1397 zł, Młodzieszyn (1128 pozycja) – 1299 zł, Nowa Sucha (1205 pozycja) – 1263 zł, Rybno (1337 pozycja) – 1199 zł.

UM / dot

fot. Pixabay