Strona główna Iłów Rozśpiewani seniorzy wyróżnienia

Rozśpiewani seniorzy wyróżnienia

582
0
PODZIEL SIĘ

Zespół śpiewaczy „Iłowiacy” rekrutujący się z członków Koła ER pod kierownictwem Tomasza Romanowskiego reprezentował 14 października gminę Iłów podczas 13. Festiwalu Folkloru Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej w Łącku „Od Kujawiaka do Oberka”.

Iłowiacy wystąpili w kategorii: przegląd zespołów folklorystycznych, w którym otrzymali wyróżnienie jury za: „radość w przekazie wokalno–muzycznym”. Organizatorem wydarzenia skupiającego miłośników folkloru, sztuki ludowej, tańca i kulinariów naszego regionu było Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego.

Zespołowi towarzyszyła przewodnicząca koła Wiesława Zientara oraz wójt Roman Kujawa.

Warto przypomnieć, że w 2017 roku minęło 20 lat działalności zespołu. Powstał on w 1997 roku pod nazwą Zespół Śpiewaczy Senior „Iłowiacy”. Założycielem i pierwszym prowadzącym był Artur Kuczek ówczesny organista parafii Iłów. Kolejny organista Tomasz Romanowski pracuje z zespołem od roku 1999 do chwili obecnej.

Niemal od samego poczatku „Iłowiacy” występowali w Przeglądzie Twórczości Emeryckich Zespołów Artystycznych w Sierpcu, a także w innych przeglądach, konkursach i pokazach estradowych. I tak jest do dzisiaj. Swoimi występami zespół promuje gminę w powiecie i w regionie. „Iłowiacy” uświetniają też uroczystości gminne, jak: Dożynki, Dzień Nauczyciela, uroczyste sesje RG.

Praca, jaką seniorzy wkładają w przygotowania do występów, powoduje, że zespół rozwija się. Znacznemu rozbudowaniu uległ jego repertuar, w którym obecnie znajdują się: pieśni patriotyczne, kościelne, ludowe, rozrywkowe, biesiadne, kolędy i pastorałki. W miarę potrzeb tworzony jest też repertuar okolicznościowy na różne okazje, jak np. Dzień Matki.

Zmianie uległ także zewnętrzny wizerunek zespołu. Wszyscy jego członkowie podczas występów wyglądają bardzo elegancko, a ich stroje zostały ujednolicone. 30 kwietnia 2009 roku Koło Emerytów w Iłowie obchodziło 30. rocznicę powstania. W roku 2019 przypada jubileusz 40-lecia Koła.

Ciekawe, czym nas zaskoczą znowu pracowici seniorzy?

UG Iłów