Strona główna Edukacja Recytowali o wolności

Recytowali o wolności

712
0
PODZIEL SIĘ

W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sochaczewie odbył się konkurs recytatorski pod hasłem „Wolności pragnę ponad wszystko!” (L. Staff).

Konkurs adresowany był do uczniów 7 i 8 klasy szkoły podstawowej, uczniów gimnazjum oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Celem konkursu było uwrażliwienie na piękno kultury polskiej, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich oraz rozwijanie uzdolnień i doskonalenie umiejętności recytatorskich. Jury oceniało przede wszystkim dobór repertuaru, dykcję oraz interpretację tekstu.

W pierwszym dniu zmagań w przesłuchaniach udział wzięli uczniowie klas 7 i 8 szkoły podstawowej oraz uczniowie gimnazjum. Poziom, jaki reprezentowali recytatorzy, był bardzo wyrównany. Po wysłuchaniu 54 uczestników jury postanowiło nagrodzić i wyróżnić sześciu recytatorów. Nie przyznano jednak I miejsca. Dwa II miejsca przyznano: Bartoszowi Matuszewskiemu ze Szkoły Podstawowej im. Generała Stanisława Grzmota-Skotnickiego w Młodzieszynie, który recytował wiersz „Narodowiec w niemocy” oraz Oskarowi Rześnemu ze Szkoły Podstawowej z oddziałami przedszkolnymi im. Zygmunta Pruskiego w Rybnie za wiersz „Rok 1918” Artura Oppmana. III miejsce otrzymała uczennica ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Wyczółkach, Dominika Waląg, prezentująca utwór „Gawęda o miłości ziemi ojczystej” Wisławy Szymborskiej. Przyznano również trzy wyróżnienia, które otrzymali: Szymon Monew, Agata Gontarczyk oraz Marta Baczyńska.

Drugiego dnia rywalizacji podjęli się uczniowie klas ponadgimnazjalnych. Jury, po wysłuchaniu 11 uczestników, postanowiło przyznać następujące nagrody: I miejsce otrzymała Anastazja Komarowa z Liceum Ogólnokształcącego w Załuskowie z fragmentem wiersza „Pieśń o Stefanie Starzyńskim” Jana Lechonia, II miejsce przyznano Małgorzacie Jagle z Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie z wierszem „Wolność” Marka Grechuty, a na III miejscu uplasowała się uczennica Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Niepokalanek im. Matki Bożej Częstochowskiej w Szymanowie Katarzyna Wojciechowska, prezentująca wiersz „Testament poległych” Ryszarda Kiersnowskiego.

Wszyscy uczniowie dostali dyplomy za udział w konkursie, a wyróżnieni – nagrody rzeczowe w postaci książek.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział oraz nauczycielom za przygotowanie swoich uczniów do występu.

Natalia Sołdaczuk

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLider zbyt silny
Następny artykułOgrodnicy wśród storczyków