Strona główna Sochaczew miasto Przystań przycumowała nad Bzurą

Przystań przycumowała nad Bzurą

879
0
PODZIEL SIĘ

W ubiegłym tygodniu firma Sochbud rozpoczęła prace związane z wykonaniem zbrojeń ścian hangaru nowej sochaczewskiej przystani. Jeżeli pozwolą na to warunki atmosferyczne, jeszcze w tym roku budynek stanicy powinien być gotowy w stanie surowym. Natomiast otwarcie dla mieszkańców zaplanowano na początek czerwca 2019 roku.

 To, o czym informowaliśmy, staje się faktem. Firma Sochbud przystąpiła do budowy nowej przystani. Wykonana została już płyta fundamentowa, a obecnie trwają prace związane z wykonaniem zbrojenia ścian nośnych hangaru i dwóch filarów, na których spocznie druga kondygnacja przystani. Jej powierzchnia wyniesie 226,8 metrów kwadratowych. Złożą się na nią ponad stumetrowa kawiarnia, bar, toalety, zaplecze ze zmywalnią oraz pomieszczenia gospodarcze i socjalne. Całość dopełni taras wychodzący na rzekę. Dodajmy, że nowa przystań została zaprojektowana tak, że będą z niej mogły korzystać osoby niepełnosprawne.

Do nowej stanicy będzie można dotrzeć samochodem przebudowanym zjazdem od strony ulicy Moniuszki. A ci, którzy lubią spacery, dojdą do niej od ulicy Podzamcze bulwarami, których budowa ma się zakończyć w tym roku.

Korekta projektów

Także w tym roku, co prawda z opóźnieniem, zakończone zostaną prace związane z rewitalizacją parku przy ulicy Traugutta. Przypomnijmy, że zakończenie inwestycji przewidziano na początek października. Jednak z powodu konieczności wykonania korekt w dokumentacji technicznej ów termin uległ przesunięciu.

Jak poinformowano nas w Urzędzie Miejskim, ze względów bezpieczeństwa rowerzystów trzeba było zrezygnować z wybudowania fragmentu ścieżki rowerowej, która pierwotnie miała przebiegać przez skarpę i łączyć się z ulicą Podzamcze. Teraz zostanie ona poprowadzona wzdłuż parkowej skarpy w stronę skrzyżowania Podzamcza z ulicą Traugutta. Dodatkowym, nowym elementem do wykonania są schody, które zabezpieczą przed osunięciem część placu, który powstanie pomiędzy ulicą Podzamcze a parkiem, a plac ma być przedłużeniem ulicy. Dodajmy, że na jego powierzchni zostanie odtworzony zarys fundamentów synagogi, która stała w tym miejscu do września 1939 roku i została następnie zburzona przez Niemców.

Korekty dokumentacji technicznej trzeba było również dokonać w przypadku zagospodarowania terenów nad Utratą. Co z kolei spowodowało przesunięcie terminu zakończenia prac na pierwszą połowę przyszłego roku.

Jerzy Szostak

Fot.: Jerzy Szostak