Strona główna Powiat Pracownicy starostwa potrafią ratować

Pracownicy starostwa potrafią ratować

532
0
PODZIEL SIĘ

Wiedza i umiejętności z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej jest zawsze bezcenna. Niejednokrotnie przyczynia się do uratowania ludzkiego życia w sytuacji jego zagrożenia, gdy liczy się każda sekunda.

Na co przykładów, chociażby w naszym powiecie na pewno nie brakuje. W czwartek 8 listopada, w Starostwie Powiatowym grupa pracowników została przeszkolona z tego zakresu.

Najważniejsze w ratowaniu życia i zdrowia osób poszkodowanych w różnego typu wypadkach są pierwsze cztery minuty po zajściu zdarzenia. Pierwsza pomoc to przede wszystkim prawidłowe i bezpieczne dla ratującego nawiązanie pierwszego kontaktu z poszkodowanym, co pozwala prawidłowo i trafnie ocenić stan, w jakim się on znajduje oraz podjąć decyzję, co do dalszych działań. Szkolenia z pierwszej pomocy uczą ponadto, że należy sprawdzić czy poszkodowany jest przytomny. Jeżeli nie, należy sprawdzić, czy oddycha i czy tętno jest wyczuwalne. Gdy parametry życiowe są dostrzegalne, należy zabezpieczyć poszkodowanego i wezwać specjalistyczną pomoc. Tym zabezpieczeniem jest ułożenie go w pozycji bocznej ustalonej, która gwarantuje nie tylko komfort, ale również ochronę przed kolejnymi urazami i ewentualnym zachłyśnięciem, gdyby doszło do wymiotów. Jeżeli jednak poszkodowany nie oddycha i tętno nie jest wyczuwalne, należy niezwłocznie rozpocząć akcję resuscytacyjną, która polega na odpowiednim masowaniu serca i prowadzeniu sztucznego oddychania. Tę wiedzę zapewniają profesjonalne szkolenia z pierwszej pomocy.

Zgodnie z § 44 Rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp każdy pracodawca jest obowiązany prowadzić szkolenia okresowe wyznaczonych pracowników, którzy będą odpowiadali za zaopatrzenie, obsługę apteczek oraz udzielenie pierwszej pomocy w razie wypadku. Przepis nie przytacza, ilu pracowników powinno zostać przeszkolonych, jednak musi to być taka liczba, która zapewni przynajmniej jednego pracownika na każdej zmianie. Starostwo Powiatowe, dbając o bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i mieszkańców załatwiających swoje sprawy w urzędzie, zdecydowało o przeszkoleniu możliwie optymalnej liczby pracowników.

Starostwo Powiatowe

w Sochaczewie