Strona główna Powiat Pamiętamy o staroście Marcinie Kubiaku

Pamiętamy o staroście Marcinie Kubiaku

771
0
PODZIEL SIĘ

27 listopada mija 14. rocznica śmierci Marcina Kubiaka – pierwszego starosty sochaczewskiego po 1989 roku. Msza święta w jego intencji będzie sprawowana w niedzielę 25 listopada o godzinie 9.00 w kościele w Kozłowie Biskupim.

Marcin Kubiak był jednym z twórców odrodzonego samorządu na ziemi sochaczewskiej. Mieszkał w Antoniewie, w gminie Nowa Sucha. W 1983 roku ukończył Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W historii odrodzonego samorządu zapisał się jako wójt gminy Nowa Sucha (1990-1998) i starosta sochaczewski (1998-2002) niezwykle zaangażowany w sprawy mieszkańców.

To właśnie jemu w 1998 roku nowo wybrana Rada Powiatu powierzyła misję odtworzenia samorządu powiatowego w powiecie sochaczewskim. O wyborze na pierwszego starostę po 1989 r. zdecydowało ośmioletnie doświadczenie na stanowisku wójta gminy Nowa Sucha i powszechny autorytet, jakim cieszył się w środowisku samorządu.

To był bardzo dobry wybór. Marcin Kubiak z powierzonego zadania wywiązał się znakomicie, choć musiał zmagać się z wieloma przeciwnościami.

Zaczynając od braku lokali, środków finansowych, nowoczesnego sprzętu, przez wysokie koszty ogrzewania nieocieplonych budynków administracji i szkół, aż po niechęć i zawiść kilku osób w Radzie Powiatu i w najbliższym otoczeniu starosty. Mimo tego szybko zorganizował starostwo, sprawnie zarządzał powiatem i potrafił pozyskiwać pieniądze na inwestycje. To dzięki jego zaangażowaniu powstały m.in. dwie nowe hale sportowe przy szkołach powiatowych, a znaczne oszczędności na kosztach ogrzewania przyniosły termomodernizacja szkół i innych budynków powiatu.

Marcin Kubiak, dzięki swojej wiedzy, pracowitości i uczciwości, był niekwestionowanym autorytetem w sochaczewskim samorządzie. Był człowiekiem zasad, a szacunkiem cieszył się nie tylko wśród przyjaciół i współpracowników, ale i politycznych przeciwników.

Niestety, Marcin Kubiak zmarł nagle 27 listopada 2004 roku, w wieku 47 lat. Pozostawił żonę i pięcioro dzieci. Jego pogrzeb – mimo przenikliwego zimna – zgromadził tłumy mieszkańców powiatu, współpracowników, kolegów i przyjaciół, którzy chcieli towarzyszyć mu w ostatniej drodze. Od tamtej pory w każdą rocznicę śmierci rodzina i przyjaciele spotykają się na Mszy świętej w intencji śp. Marcina Kubiaka, składają kwiaty i zapalają znicze na jego grobie w Kozłowie Biskupim. W październiku tego roku – w 20-lecie odrodzonego powiatu sochaczewskiego – na budynku starostwa powiatowego w Sochaczewie została odsłonięta tablica upamiętniająca pracę i zasługi starosty Marcina Kubiaka dla Ziemi Sochaczewskiej.

Maciej Małecki

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZabił ciotkę młotkiem
Następny artykułNasza choinka w Anglii