Strona główna Edukacja Ojczyzna jest blisko nas

Ojczyzna jest blisko nas

921
0
PODZIEL SIĘ

W Szkole Podstawowej nr 6 im. Władysława Jagiełły w Sochaczewie zorganizowano nietypowe spotkanie upamiętniające 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. 6 listopada w bibliotece szkolnej uczniowie spotkali się z Jolantą Małczak, aby wysłuchać jej wierszy i obejrzeć jej najnowsze prace malarskie.

Temat spotkania „Moja Ojczyzna” nawiązywał do stwierdzenia, że ojczyzna to nie tylko wielkie, patetyczne słowa, ale też to, co nas na co dzień otacza.

Artur Wojtanowicz, wicedyrektor SP nr 6 przedstawił Jolantę Małczak i wspomniał o jej osiągnięciach literackich i plastycznych.

– Jest mieszkanką naszego regionu i to co, tworzy ma bliską łączność z jej miejscem zamieszkania. Pokazuje piękno swej rodzinnej ziemi, uroki powiatu sochaczewskiego oraz znanych ludzi wywodzących się z tego terenu m. in. Fryderyka Chopina – wspomniał.

Potem oddano głos uczniom, którzy przedstawili w kilku słowach, co znaczy dla nich patriotyzm i ojczyzna. W bibliotece można było zobaczyć typowo mazowieckie pejzaże i to bliskie mieszkańcom Sochaczewa. Był widok na łąki koło Chemitexu, przyciągający niezliczoną ilością barw, mazowieckie chaty kryte strzechą z bocianami, lasy i łąki z pszczelimi ulami. Nie zabrakło widoków z Żelazowej Woli.

Chciałam pokazać młodzieży ojczyzna nie jest gdzieś daleko, ale to ta najbliższa nam okolica, gdzie się mieszka zaznaczyła malarka i poetka.

Jolanta Małczak, działająca od niedawna w Stowarzyszeniu Sochaczewskie Wieczory Literackie Aut, zmieniła, jak sama zaznacza, sposób pisania. Wcześniej pisała krótkie rymowane utwory, głownie dla dzieci. Gdyż zaczęła pisać tzw. białym wierszem. Stara się pokazać w prosty sposób emocje i piękno otaczającej ją natury. Na obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę Jolanta Małczak przygotowała nowe wiersze. Młodzieży podobał się głównie „Mazurek” poświęcony Fryderykowi Chopinowi. Potem rozpoczęła się rozmowa na temat rozumienia, czym jest ojczyzna i jak ją rozumieć, jak odkrywać m. in. poprzez sztukę.

Jolanta Małczak zaprosiła na spotkanie Barbarę Jachimowicz , która rozwinęła jej malarskie pasje. Uczestnicy żałowali, ze spotkanie było zbyt krótkie.

BN

Fot. Bogumiła Nowak