Strona główna Sochaczew miasto Nowe wiaty na przystankach

Nowe wiaty na przystankach

826
0
PODZIEL SIĘ

Ruszyły pierwsze prace związane z realizacją jednego z największych projektów miejskiego samorządu, jakim jest „Sochaczewski Eko-bus”. W jego ramach do końca tego miesiąca na przystankach ZKM zostanie ustawionych 26 nowych wiat, z których część będzie wyposażonych w stojaki dla rowerów.

Jak już informowaliśmy, realizowany przez miejski samorząd projekt „Sochaczewski Eko-bus” składa się z ośmiu elementów, których realizacja ma poprawić jakość komunikacji miejskiej.

Sam projekt ma zostać zrealizowany do końca przyszłego roku. A jego koszt wyniesie prawie 10 milionów złotych, z czego 7,8 miliona złotych pochodzi ze środków pozyskanych z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz z budżetu państwa. W ramach otrzymanych funduszy planuje się m.in. zakup pięciu nowych autobusów, w tym trzech elektrycznych, wykonanie stanowisk do ładowania autobusów elektrycznych. Do tego dojdzie m.in. zakup biletomatów i elektronicznych tablic z rozkładem jazdy oraz montaż nowych wiat przystankowych.

Chopin na przystankach

Te ostatnie są właśnie montowane na przystankach ZKM. Miasto na ich zakup wydało 251 tysięcy złotych. A ich dostawą i montażem do końca października zajmie się firma Arret z Zabrza.

Na przystankach pojawi się sześć pięciometrowych wiat ze stojakami na dwa rowery. Te są już montowane m.in. na przystankach: Młyn Repsza, Cmentarz Komunalny, Chodaków PKO, Energomontaż. Z kolei na przystanku przy szpitalu pojawi się wiata o długości ośmiu metrów, wyposażona w stojak rowerowy na pięć stanowisk.

Siedem wiat ustawionych zostanie przy Alei 600-lecia, cztery na ulicy 15 Sierpnia, a po trzy na ul. Sienkiewicza i Trojanowskiej, dwie w ul. Piłsudskiego. Nowe wiaty, po jednej, pojawią się na ulicach: Gawłowskiej, Inżynierskiej, Łuszczewskich, Batalionów Chłopskich, Chodakowskiej, Młynarskiej i Chopina.

Na każdej z wiat znajdzie się motyw klawiatury fortepianu. Przypomnijmy, że jest to główny element graficzny nowego systemu informacyjnego miasta i jednocześnie nawiązanie do związków Fryderyka Chopina z Ziemią Sochaczewską. Część nowych wiat zostanie również wyposażonych w elektroniczne tablice z rozkładem jazdy

Dodatkowo firma zamontuje trzy stojaki rowerowe: na Placu Kościuszki, Placu Świętego Dominika oraz przy wieży ciśnień, obok wjazdu na parking.

Plastikowe bilety

Natomiast w przyszłym roku, w ramach projektu planowany jest zakupu biletomatów i wprowadzenie na terenie miasta e-biletu. Co prawda biletomaty miały być zakupione w tym roku, jednak złożone oferty przewyższały kwotę przeznaczoną na ten cel. Jak już informowaliśmy, automaty do zakupu biletów zostaną ustawione na Placu Kościuszki i przed dworcem PKP.

– Automaty mają doładowywać elektroniczne bilety okresowe oraz sprzedawać papierowe bilety jednorazowe. Zapłacimy w nich bilonem, banknotami oraz stykowymi i zbliżeniowymi kartami płatniczymi Mastercard czy Visa. W automacie sprawdzimy też ważność biletu okresowego, a jeśli ktoś go ukradnie i zgłosimy ten fakt w ZKM, biletomat zatrzyma taką kartę przy próbie użycia – mówi Dariusz Dobrowolski, zastępca burmistrza.

Także w przyszłym roku, w ramach tego projektu planowany jest zakup nowych autobusów, które zastąpią wysłużone, rozlatujące się jelcze. Trzy z nowych pojazdów, jakie otrzyma ZKM, będą to autobusy elektryczne.

Jerzy Szostak

Fot.: Jerzy Szostak