Strona główna Teresin Mówcy i satyrycy nagrodzeni

Mówcy i satyrycy nagrodzeni

626
0
PODZIEL SIĘ

Po raz szesnasty Teresiński Ośrodek Kultury zaprosił dzieci i młodzież szkolną do udziału w Teresińskich Dniach Retoryki. Impreza jak zawsze cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, a laureaci wystąpią podczas konkursu o randze powiatowej. Ponownie na deskach sceny TOK-u.

Tegoroczne Teresińskie Dni Retoryki rozpoczęły się w środę 14 listopada. Jako pierwsi do rywalizacji przystąpili młodzi retorycy w kategorii klasy I-III i IV-VI szkół podstawowych. Oceniała ich komisja w składzie: Aleksandra Starus, Mariusz Cieśniewski i Izabela Goryniak.

Najmłodsi nagrodzeni

Wśród najmłodszych uczestników w kategorii „Poezja” Złoty Cyceron powędrował do Szymona Mikołajczyka oraz do Marceliny Więsek (oboje z SP Teresin). Srebrnego Cycerona zdobyła Laura Gołębiewska (SP Paprotnia), zaś Brązowego Krzysztof Bajurski (również SP Paprotnia). Wyróżnienie jury przyznała Gabrieli Wilczyńskiej (SP Teresin) oraz Michalinie Bodzak (SP Szymanów).

W kategorii „Proza” wśród klas I-III SP, wyróżnienie otrzymała Agata Kosiorek z SP Teresin.

W scenicznej rywalizacji uczniów klas IV-VI w kategorii „Poezja” wygrała Łucja Żochowska (SP Teresin), drugie miejsce zajęła Michalina Wilczyńska (SP Teresin), zaś trzecie Alicja Werle (SP Teresin) i Jagoda Bluszcz (SP Paprotnia). Wyróżnienie przyznano Julii Rybickiej (SP Szymanów).

Jeśli chodzi o „Prozę” statuetkę Złotego Cycerona wywalczyła Kalina Staszewska (SP Teresin).

W tej samej kategorii wiekowej oceniano też „Wystąpienie publiczne” wyróżnieni zostali: Natalia Olejnik i Mateusz Boczkowski (oboje to reprezentanci SP Paprotnia).

Wiele emocji przyniosły występy w kategorii „Kabaret”. Młodzi satyrycy swoimi prezentacjami wzbudzili wiele radości wśród publiczności. Główną nagrodę czyli Złotego Satyra otrzymała Grupa teatralna „Maska”. Srebrny Satyr powędrował do Dominiki Dylik z SP Paprotnia, zaś wyróżnienie do Filipa Inglota za rolę Osiołka.

Rywalizowała młodzież

Następnego dnia, w środę 15 listopada, w sceniczne szranki stanęła młodzież z najstarszych klas podstawówek oraz z klas gimnazjalnych. XVI Teresińskie Dni Retoryki okazały się szczęśliwe dla Juli Rumińskiej z SP Teresin, która w kategorii „Poezja” zdobyła Złotego Cycerona. Statuetką koloru srebrnego komisja uhonorowała Wiktorię Kornacką i Konrada Szymańskiego (oboje z SP Teresin). Z kolei Brązowy Cyceron stał się własnością Wiktorii Rogińskiej, także z SP Teresin oraz Anny Sobota z SP Szymanów. Wyróżnienie otrzymali: Miłosz Żejmo i Julia Czajkowska (oboje SP Szymanów).

W „Prozie” najlepsza była Julia Paluchowska (SP Teresin). Srebrnego Cycerona jury zdecydowało się nie przyznawać, za to Brązowy powędrował do Marii Walczak (SP Teresin).

Kategoria „Wystąpienie publiczne” to zwycięstwo Urszuli Żochowskiej z SP Teresin, tuż przed Katarzyną Kucharską z SP Paprotnia. Jako trzeci w konkursie na podium stanęli reprezentanci SP Teresin – Patrycja Mezińska i Konrad Szymański, zaś wyróżnienie przyznano Małgorzacie Kaczmarek (SP Teresin).

Kabaret tradycyjnie rozbawił widownię, a najlepszą w tegorocznej edycji konkursu na szczeblu gminnym była Aleksandra Sobota z SP Teresin. Statuetkę Srebrnego Satyra wywalczyli – Natalia Kowalczyk i Borys Tomaszewski (SP Paprotnia), a także Grupa teatralna „Maska” z Szymanowa.

Zdobywczynią Brązowego Satyra została Julia Rumińska (SP Teresin), a także Julia Wacławek, Anna Kuchta, Anna Szymaniak, Natalia Kowalczyk, Dorota Gdańska i Beata Przygoda (SP Paprotnia). Na wyróżnienie zapracowali: Ignacy Załuski i Damian Chojnacki z SP Teresin.

W rywalizacji młodzieżowej ze szkół ponadpodstawowych wyróżniono Paulinę Gołębiowską z Zespołu Szkół w Teresinie. Otrzymała je w kategorii „Poezja”.

Teraz przed wszystkimi nagrodzonymi i wyróżnionymi konkurs na szczeblu powiatowym. Młodzi artyści będą reprezentować gminę Teresin podczas trzynastej edycji Powiatowych Dni Retoryki. Zaplanowana jest na 28 i 29 listopada br. Na kameralnej scenie TOK-u wystąpią uczniowie z wielu szkół z terenu całego powiatu sochaczewskiego. Zapowiadają się więc jeszcze większe emocje.

Marcin Odolczyk