Strona główna Sochaczew miasto Mieszkańcy mogą pisać uchwały

Mieszkańcy mogą pisać uchwały

482
0
PODZIEL SIĘ

Dzięki decyzji radnych od tej kadencji samorządu prawo do kierowania pod obrady projektów uchwał zyskali także mieszkańcy. Dotychczas uprawnienie takie miał burmistrz i radni. Teraz w ważnej dla danej grupy mieszkańców sprawie uchwałę będzie mógł przygotować i złożyć w biurze rady komitet inicjatywy uchwałodawczej.

Musi się on składać z minimum dziesięciu osób. Zgodnie z przyjętą procedurą, komitet zawiadamia przewodniczącego rady o wszczęciu inicjatywy uchwałodawczej, wskazuje swojego pełnomocnika i składa projekt uchwały.

W ciągu siedmiu dni projekt trafia do burmistrza, do analizy prawnej i formalnej. Jeśli spełnia wszelkie wymogi, jest publikowany w Biuletynie Informacji Publicznej i od tego dnia komitet ma 60 dni na zebranie minimum 300 podpisów poparcia. Mogą je składać tylko osoby wpisane do rejestru wyborców na bieżąco aktualizowanego przez sochaczewski ratusz.

Listy z podpisami są potem weryfikowane, a po sprawdzeniu, że faktycznie inicjatywę popiera minimum 300 wyborców – projekt kierowany jest do właściwej komisji rady miasta. Po jego zaopiniowaniu uchwała trafia pod obrady rady miasta.

UM Sochaczew

fot. Pixabay

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZamknęli kadencję
Następny artykułZabił krewną młotkiem