Strona główna Kultura Malarskie wizje Niepodległości

Malarskie wizje Niepodległości

475
0
PODZIEL SIĘ

W Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. 1 Maja otwarta została nowa wystawa malarstwa Ryszarda Szatkowskiego, amatora przedstawiającego barwne obrazy o patriotycznym i narodowym charakterze.

– Już od wczesnej młodości ciągnęło mnie do rysowania, malowania, wykonywania prac plastycznych. Zamiłowanie to traktuję jako dar od Boga, dlatego też Bogu i Ojczyźnie je ofiarowuję – zaznaczył w trakcie wernisażu artysta. – Nie miałem możliwości zdobyć wykształcenia plastycznego. Przez 20 lat zajmowałem się ślusarstwem, spawalnictwem oraz kowalstwem artystycznym. Od czasu do czasu coś rysowałem lub malowałem. Teraz mam więcej czasu i chcę go poświęcić na dokumentowanie w obrazach bohaterskich losów rodaków walczących o wolność i niepodległość naszego kraju.

Malarstwo Ryszarda Szatkowskiego wpisuje się w twórczość malarzy tworzących w duchu chagallowskim i naiwnych prymitywistów z czasów 20-lecia międzywojennego. Przypomina ich w stylistyce i bardzo bogatej kolorystyce.

– Zdecydowaliśmy się pokazać te obrazy ze względu na obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości, gdyż tematycznie są z nimi związane – podsumowała wystawę Barbara Bronicz, dyrektor MBP w Sochaczewie.

BN

Fot. Bogumiła Nowak