Strona główna Sochaczew miasto Komitet podsumował obchody

Komitet podsumował obchody

587
0
PODZIEL SIĘ

W Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą 26 listopada odbyło się spotkanie połączonych Komitetów Honorowego i Organizacyjnego obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na ziemi sochaczewskiej.

Gospodarz spotkania, burmistrz Piotr Osiecki dziękował m.in. honorowym obywatelom miasta, harcerzom, policji, straży pożarnej, wojsku, dyrektorom placówek oświaty, kultury, sportu i pomocy społecznej za bardzo udane świętowanie. Wiele ciepłych słów padło też pod adresem chórów i licznych organizacji pozarządowych.

– Pokazaliśmy, że zespół ludzi jest w stanie przygotować w tak pięknej formie, tak ważny jubileusz. Powstała spójna, bardzo atrakcyjna forma świętowania, z którą dotarliśmy do mieszkańców, a przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Ten jubileusz jest zamknięciem obchodów, a jednocześnie otwarciem kolejnego etapu w życiu Polski i naszego miasta. Jestem przekonany, że za sto lat, gdy ktoś będzie docierał do materiałów źródłowych, zobaczy, że to wielkie święto uczciliśmy godnie, za co wszystkim Państwu serdecznie dziękuję – mówił burmistrz.

Na czele komitetu honorowego stał poseł Maciej Małecki, który podkreślił, że praca w tak zacnym gronie, w tak historycznej dla kraju i miasta chwili, była dla niego zaszczytem.

– Spojrzymy wstecz na cele, jakie sobie stawialiśmy. Chcieliśmy mieć wymierną pamiątkę w przestrzeni publicznej i jest marszałek Piłsudski. Chcieliśmy do obchodów zachęcić mieszkańców i można śmiało powiedzieć, że nie ma ani jednego środowiska, które nie byłoby w nie zaangażowane. I rzecz najważniejsza, chcieliśmy, aby dzieci i młodzież niosły w swoich sercach pamięć o obchodach niepodległości. To też się udało. To dobry przykład, jak dużo można zrobić, kiedy pracuje się w zgodzie – stwierdził poseł.

W dalszej części spotkania naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta Joanna Niewiadomska-Kocik przypomniała kilkadziesiąt ze 118 wydarzeń, jakie odbyły się na terenie miasta. Potomnym zostawiamy m.in. hejnał miasta, dwie pamiątkowe tablice i pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, kilka okolicznościowych wydawnictw, a także płyty CD z dwoma zarejestrowanymi koncertami Chóru Niepodległa, które mają być gotowe na przełomie 2018 i 2019 roku.

To oczywiście nie koniec obchodów, bo te trwać będą do końca roku.

UM /es

Fot.: UM Sochaczew