Strona główna Teresin Katolicki festiwal filmów zakończony

Katolicki festiwal filmów zakończony

557
0
PODZIEL SIĘ

Choć w nazwie festiwalu występuje słowo „Niepokalanów”, to jednak od trzech lat konkurs niewiele ma już wspólnego z Klasztorem, a na pewno już nie tak dużo, jak przed laty, gdzie odbywał się jego finał. Tegoroczny, 33. Międzynarodowy Festiwal Filmów „Niepokalanów” we Wrocławiu zakończył się uroczystą galą pod koniec października.

Tradycyjne „Maksymiliany” przyznano w kilku kategoriach. Współorganizatorem przeglądu jest Klasztor Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie oraz Fundacja Vide et Crede. Dodajmy, że w gminie Teresin co roku wyświetlane są festiwalowe filmy. Dzieje się to w ramach projektu „Kino+”, który wspiera teresiński samorząd.

Tradycyjnie swoje słowo pozdrowień i błogosławieństwo skierował do organizatorów i widzów festiwalu Ojciec Święty Franciszek, natomiast profesor Piotr Gliński, Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na ręce dyrektora festiwalu przesłał swoje powinszowania i wyrazy uznania – informuje o. Jacek Staszewski, rzecznik Klasztoru w Niepokalanowie. W tym roku nagroda Grand Prix Festiwalu w kategorii filmu fabularnego powędrowała do twórców obrazu „The Place” w reżyserii Paolo Genovese. Z kolei Grand Prix w kategorii dokumentu zdobył film „Guardian of Time” (Opiekun czasu) w reżyserii Filipa Šimora ze Słowacji. Warto też dodać, że nagrodę specjalną, „Maksymiliana” komisja jury przyznała filmowi „Miłość i puste słowa”, którego reżyserką jest Małgorzata Imielska. Z kolei nagroda główna, statuetka św. Jana Bosco w konkursie młodych filmowców trafiła do Marka Hajduka, twórcy filmu zatytułowanego „Nastała Światłość”.

Choć nagród było wiele, to warto wspomnieć jeszcze o jednej. Otóż nagrodę specjalną Związku Gmin Kolbiańskich otrzymał film „Józef Śmiech-Ciąg. Jak było naprawdę?” w reżyserii Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków.

Marcin Odolczyk

Fot.niedziela.pl