Strona główna Powiat Kamion uczcił niepodległość

Kamion uczcił niepodległość

750
0
PODZIEL SIĘ
SONY DSC

Uroczystości upamiętniające setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę odbywały się w Kamionie pod znakiem sportu i sadzenia Dębu Niepodległości na terenie przyszkolnym. Tradycyjnie najmłodsi mieszkańcy, uczniowie szkoły w Kamionie przygotowali program artystyczny.

– Uroczystości rozpoczęliśmy już 9 listopada o godzinie 11.11 – wspólnym odśpiewaniem czterech zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego”. Kolejny etap świętowania odbył się we wtorek, 13 listopada. Pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście wyruszyli w Biało-Czerwonym Marszu Niepodległościowym do kościoła parafialnego pod wezwaniem świętego Michała Archanioła i świętej Anny w Kamionie – mówi Dariusz Sączewa, radny gminy Młodzieszyn.

Siłownia na 100-lecie

We mszy świętej w intencji Ojczyzny uczestniczyli przedstawiciele samorządu gminnego: Monika Pietrzyk – wójt gminy Młodzieszyn, Łukasz Gołębiowski – radny Sejmiku Mazowieckiego, ks. Zbigniew Łuczak – proboszcz miejscowej parafii, Wioletta Pakulska – przewodnicząca rady rodziców, Hanna Stobiecka – prezes Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet z Kamiona, Zdzisław Ciurzyński – prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamionie, Dariusz Sączewa oraz radny gminy Sławomir Makowski.

Zaproszeni goście oficjalni uczestniczyli w uroczystym otwarciu ogólnodostępnej siłowni przy szkole. Jak zaznaczyła wójt Monika Pietrzyk tuż po przecięciu wstęgi, moment ten doskonale wpisuje się w obchody niepodległości, gdyż jest to promowanie zdrowego stylu życia, a ten jest przyszłością naszego narodu. Jest zatem elementem rozwijania ściśle patriotycznego ducha.

Poświęcenia nowego obiektu przy szkole dokonał proboszcz Zbigniew Łuczak.

Potem każdy z chętnych mógł wypróbować nowe urządzenia oraz porozmawiać z wójt o planach na przyszłość związanych z promowaniem zdrowego stylu życia.

Był dąb i tort

– Ten szczególny w tym roku dzień, związany z setną rocznicą niepodległości, został uczczony także w sposób ekologiczny. Na terenie szkoły zasadzony został Dąb Niepodległości, który jest symbolem długowieczności i mądrości. Głównym celem tego pomysłu było zwrócenie uwagi na potrzebę stałej dbałości o środowisko naturalne Ojczyzny, gdyż taka postawa powinna stanowić dzisiaj jedną z form nowoczesnego wyrażania patriotyzmu – dodaje Dariusz Sączewa. Wkopywanie   drzewka rozpoczęła Monika Pietrzyk. Następnie dołączyli do niej pozostali goście oraz gospodarze szkoły.

Potem uczniowie zaprezentowali program artystyczny o tematyce patriotycznej „Ta, co nie zginęła”. Uczniowie zaśpiewali popularne pieśni drużyn strzeleckich oraz legionowe z początków niepodległej Polski. Wszystkim przybyłym na uroczystość występy bardzo się podobały, czego dowodem była owacja na stojąco. Część artystyczną i oprawę plastyczną wraz z uczniami przygotowały Teresa Jankowska oraz Magdalena Matusiak.

Na zakończenie uroczystości rada rodziców zaprosiła wszystkich na Tort Niepodległościowy, który udekorowany był symbolami narodowymi.

Bogumiła Nowak

Fot. SP Kamion