Strona główna Teresin Inauguracja nowej rady

Inauguracja nowej rady

554
0
PODZIEL SIĘ

Ślubowanie radnych, wybór przewodniczącego Rady Gminy i ślubowanie nowo wybranego wójta. To najważniejsze elementy inauguracyjnej sesji teresińskiego samorządu kadencji na lata 2018-2023.

Pierwsza sesja to także niespodziewana uroczystość względem wójta. Minęło właśnie dwadzieścia lat, odkąd Marek Olechowski przejął stery władzy w Teresinie.

Zgodnie z postanowieniem komisarza wyborczego w Płocku z dnia 8 listopada br. w sprawie zwołania pierwszej sesji nowo wybranej Rady Gminy Teresin odbyła się ona w ubiegły wtorek 20 listopada.

Obrady na dworcu

W nietypowym miejscu, bo po raz pierwszy w sali konferencyjnej oddanego w lipcu zmodernizowanego obiektu „Dworzec TO.Kultura”. Pamiętamy, jak letnia nawałnica deszczowa zalała i tym samym zrujnowała tę salę. Dziś, po tym incydencie nie ma już śladu, a nowa sala była godnym miejscem inauguracji nowej kadencji samorządu gminnego.

Obrady otworzył najstarszy wiekiem radny. W tej kadencji jest nim Jan Mitrowski z Paprotni. To właśnie on poprowadził zebranie do czasu wyboru nowego przewodniczącego Rady. Zaś poszczególni radni uroczyście ślubowali sprawować swe obowiązki godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro gminy i jej mieszkańców. Wcześniej Katarzyna Durczak – Kuźmińska – przewodnicząca Gminnej Komisji Wyborczej, odczytała i wręczała Akty Mianowania na Radnego Gminy Teresin. Z kolei Marek Olechowski otrzymał Akt Mianowania na Wójta Gminy Teresin.

W części roboczej wybrano przewodniczącego Rady nowej kadencji. Po raz kolejny został nim Bogdan Linard. Wybór był jednomyślny, czego osobiście gratulowali mu pozostali samorządowcy i zaproszeni goście.

– Dziękuję za zaufanie, z pewnością swoją funkcję będę starał się pełnić jak najlepiej. Mam już doświadczenie, które pomoże mi realizować tę zaszczytną pracę – dziękował przewodniczący Linard. Zaraz potem przejął prowadzenie sesji od radnego seniora.

Ślubowanie i rocznica

Potem przyszedł czas na kolejny punkt porządku obrad, a było nim ślubowanie nowo wybranego wójta. To nie wszystko, bo Marek Olechowski właśnie w tym dniu obchodził niecodzienną rocznicę. Dwadzieścia lat temu, właśnie 20 listopada 1998 roku został po raz pierwszy wybrany na fotel wójta gminy Teresin. Pamiętali o tym teresińscy samorządowcy, pamiętała społeczność, jak również pracownicy Urzędu Gminy. Ci ostatni życzenia i gratulacje składali wójtowi już od samego rana. Pozostali dokonali tego – zresztą ku zaskoczeniu wójta – podczas inauguracyjnej sesji. Za dotychczasową współpracę i jednocześnie z nadziejami na dalsze efektywne działanie dziękowali Olechowskiemu m.in. przedstawiciele samorządu, dyrektorzy podległych jednostek organizacyjnych, sołtysi.

Jestem wzruszony tym wydarzeniem, jakie przygotowano dla mnie, naprawdę się nie spodziewałem, to bardzo miłe. Jednocześnie jeszcze raz serdecznie dziękuję za tak duże zaufanie, jakim obdarzają mnie mieszkańcy. Dla mnie jest to bardzo mobilizujące do dalszej pracy na rzecz naszej Małej Ojczyzny i świadczy, że poruszamy się w dobrym kierunku – mówił wójt Olechowski. Odniósł się też do przyszłości – Rozpoczyna się kolejna, tym razem pięcioletnia kadencja. Już dziś zabieramy się z Radą i pracownikami Urzędu Gminy do dalszej pracy, która służyć ma rozwojowi gminy Teresin. Przed nami z pewnością wiele wyzwań, a tym chyba najważniejszym będzie doprowadzenie do budowy tunelu pod przejazdem kolejowym w centrum Teresina i Paprotni – dodał wójt.

Warto dodać, że była to sesja po raz pierwszy transmitowana „live” w sieci Internet. Retransmisja wydarzenia jest dostępna na stronie bip.teresin.pl w zakładce Rada Gminy Teresin – Transmisje sesji. Ponadto od tej pory głosowanie nad poszczególnymi projektami uchwał odbywa się za pomocą elektronicznych urządzeń mobilnych, a wynik każdego z głosowań pojawia się na ekranie, gdzie wyświetlane są też informacje np. na temat obecnie realizowanego punktu porządku obrad. Takie zmiany są wynikiem wprowadzonej nowelizacji ustaw samorządowych.

Marcin Odolczyk

Fot. Marcin Odolczyk

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBenefis Władka Komendarka
Następny artykułKronika kryminalna