Strona główna Sochaczew miasto Historia zrównana z ziemią

Historia zrównana z ziemią

1234
0
PODZIEL SIĘ

Z krajobrazu Sochaczewa znika kolejna pamiątka związana z historią miasta. W ubiegłym tygodniu, na zlecenie firmy Lidl przystąpiono do rozbiórki kamienicy przy ulicy Traugutta należącej jeszcze niedawno do rodziny Zwierzchowskich.

Sam budynek był w złym stanie technicznym, dlatego Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał dokonanie jego remontu. Jednak koszt prac przekraczał możliwości finansowe właściciela. Ci musieliby położyć nowy dach oraz wymienić wszystkie stropy, okna itd. Tym samym koszty, jakie trzeba byłoby ponieść na modernizację budynku, mogłyby wynieść kilkaset tysięcy złotych. I właśnie to przesądziło, że spadkobiercy zdecydowali się na sprzedaż kamienicy wraz z terenem, na którym się ona znajduje.

Wstrzymywał inwestycję

Budynek – jak wynika z naszych informacji – nabyła spółka Lidl, budująca obok galerię handlową. Trudno się dziwić, że został on zakupiony.

Otóż w kwietniu tego roku PINB wstrzymał prace związane z budową galerii na terenie przyległym do kamienicy Zwierzchowskich. Powodem było wbijanie larsenów, czyli profili z blachy grubości około 1 centymetra, które miały tworzyć konstrukcję oporową od strony osiedla przy ulicy 1 Maja i kamienicy. Konieczność budowy ścianki oporowej związana jest z tym, że teren byłej mleczarni zostanie wyrównany.

Podczas wbijania pali na ścianach budynku zaczęły pojawiać się pęknięcia. W dodatku pale wbijano tak, że głowica kafara szorowała ściany kamienicy. Drgania były tak duże, że trzęsła się nie tylko sama kamienica, ale i budynki w promieniu kilkudziesięciu metrów.

PINB nakazał przerwanie prac i zmianę projektu dotyczącego budowy ścian oporowych. To jednak, jak twierdzą nasi rozmówcy, wymusiłoby ubieganie się o nowe pozwolenia budowlane. Co z kolei spowodowałoby, że prace związane z budową galerii zostałyby wstrzymane na wiele miesięcy. Jedynym wyjściem dla firmy było nabycie i rozbiórka budynku.

A ten rzekomo nie stanowi żadnej wartości architektonicznej dla historii Sochaczewa.

Kolebka kowalstwa

Został wybudowany po II Wojnie Światowej przez Walentego Zwierzchowskiego na fundamentach kamienicy, która istniała w tym miejscu do wojny. Została ona zniszczona podczas bombardowania Sochaczewa we wrześniu 1939 roku. Wraz z nią zagładzie uległa również willa znajdująca się na tyłach budynku, jak i większość zabudowy wzdłuż ulicy Traugutta od skrzyżowania z Reymonta do byłej mleczarni.

Dodajmy, że przed wojną państwo Zwierzchowscy prowadzili w tym miejscu kuźnię i dwa zakłady ślusarskie, z których jeden funkcjonował jeszcze na początku naszego wieku.

Należy również wspomnieć o tym, że właśnie w tym miejscu już w średniowieczu funkcjonowały pierwsze w Sochaczewie zakładu kowalskie. Natomiast sam teren przez kilka wieków był własnością klasztoru Dominikanów.

Jerzy Szostak

Fot.: Jerzy Szostak