Strona główna Kultura Grali Chopina i Bacha

Grali Chopina i Bacha

560
0
PODZIEL SIĘ

W Sochaczewie odbył się 26. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski na Mazowszu organizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną, Centrum Edukacji Artystycznej przy współpracy z burmistrzem miasta.   Impreza muzyczna trwała od 20 do 25 listopada w sali widowiskowej PSM w Sochaczewie.  Festiwal dofinansowano ze środków Centrum Edukacji Artystycznej.

Uroczyste otwarcie 26. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu nastąpiło 20 listopada przez Annę Wróblewską, dyrektora PSM w Sochaczewie, i władze miejskie. Festiwal zainaugurował koncert w wykonaniu jurorów konkursu – Doriana Leljaka z Chorwacji i Marco Scolastry z Włoch. Artyści zaprezentowali tradycyjnie utwory Fryderyka Chopina i Jana Sebastiana Bacha. Tradycją jest, że właśnie popisy mistrzów są na początek festiwalu.

Przez następne 3 dni odbywają się przesłuchania konkursowe. W tym roku starowało 70 uczestników z Polski, Włoch i Wielkiej Brytanii. Jury pod przewodnictwem prof. Jana Kadłubiskiego wysłuchało programów przygotowanych przez młodych pianistów w różnych grupach repertuarowych. W jury zasiedli Andrzej Dutkiewicz, Dorian Leljak, Murray McLachlan i Marco Scolastra.

W festiwalu wzięły udział także uczennice PSM w Sochaczewie. Przed konkursowym jury swe umiejętności zaprezentowały w tym roku: Rut Kamińska, Nel Krzemińska-Turek, Marcelina Stasiak, Idalia Majcher, Natalia Donat, Zuzanna Leszczyńska, Wiktoria Stępniak, Urszula Żochowska i Maria Miazgowska. Uczniowie prezentowali menuety, preludia, mazurki, kontredanse, polonezy i etiudy.

W konkursie nie ma przyznawanych głównych nagród, a tylko równorzędne wyróżnienia. W tym roku zostało nagrodzonych ponad 30 młodych pianistów. W tej grupie swoje nagrody przyznali również przedstawiciele poszczególnych gmin powiatu sochaczewskiego.

W roku 100-lecia odzyskania niepodległości, poza nagrodami regulaminowymi, przyznano uczestnikom w każdej z czterech kategorii repertuarowych Nagrodę Stulecia Odzyskania Niepodległości za najlepsze wykonanie jednego z polonezów i jednego z mazurków Fryderyka Chopina.

24 listopada najlepsi odebrali nagrody, dyplomy, nagrody specjalne za najlepsze wykonanie utworu Chopina oraz stypendia ufundowane przez starostę powiatu sochaczewskiego. Finalistom festiwalu nagrody wręczali Marek Fergiński – wiceburmistrz oraz Jan Kadłubiski – przewodniczący jury konkursu, który od początku organizowania tego festiwalu jest członkiem jury.

Festiwal w Sochaczewie zamknęła uroczysta gala, podczas której zagrali wyróżnieni w Festiwalu Chopinowskim wykonawcy. Jednak sam finał był dopiero następnego dnia, czyli 25 listopada. Najlepsi zagrali w koncertach laureatów w Żelazowej Woli i w salach koncertowych Warszawy. Ta prezentacja jest już festiwalową tradycją.

BN

Fot. PSM Sochaczew

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKronika kryminalna
Następny artykułDuże i małe zmiany