Strona główna Rybno Dekada klubu czytelniczek

Dekada klubu czytelniczek

610
0
PODZIEL SIĘ

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Rybnie świętowano 10-lecie Dyskusyjnego Klubu Książki. Jego inicjatorką była Małgorzata Malejka, ówczesną kustosz Gminnej Biblioteki, dziś kierująca biblioteka w Brochowie.

Po raz pierwszy spotkanie pasjonatów literatury odbyło się 24 października 2008 roku. Przez kolejne 10 lat klub działał nieprzerwanie, skupiając 20 stałych klubowiczek i grono sympatyków, którzy okazjonalnie trafiają na spotkania z książką.

Spotkania z pasjonującymi lekturami odbywają się średnio raz w miesiącu. Stąd też przez całą dekadę było tych spotkań 120. Na każdym z nich omawiana była przez klubowiczki inna, wytypowana przez nie lektura współczesnego najczęściej pisarza. Ideą Dyskusyjnego Klubu Książki jest bowiem przybliżanie najnowszych publikacji.

Dodatkowo przez minione 10 lat działalności DKK odbyło się kilkanaście spotkań autorskich, wycieczki rowerowe, wyjazdy do teatru, kina, jak również bibliogrille, czyli imprezy plenerowe połączone z czytaniem literatury. Było też wiele spotkań związanych z działalnością bliską kulturze.

Jubileusz świętowałyśmy we własnym gronie, toteż bez skrępowania oddałyśmy się wspomnieniom. Szampanem bezalkoholowym wzniosłyśmy toast za kolejne owocne lata rozmów przy kawie. Instytut Książki, jak zawsze przy takiej okazji, sprezentował nam tort urodzinowy i książki – wspomniała Agnieszka Kosiorek z Rybna. – Spotkanie, nawet rocznicowe, byłoby niepełne bez dysputy. Tym razem miałyśmy do przeczytania „Miłość w czasach zagłady” Hanni Münzer, książkę trudną do jednoznacznej oceny.

Autorka powieści omawianej podczas jubileuszu opisuje w niej czasy między I a II Wojną Światową, z perspektywy mieszkańców Monachium. Rodzący się nazizm, bez wybielania, ale i bez zgłębiania w te czasy. Fakty historyczne są potraktowane powierzchownie, gdyż są tłem dla dziejów czterech pokoleń kobiet z jednej rodziny: Felicity, Marthy, Debory i Elisabeth.

– Książka przypadła części z nas do gustu, doceniłyśmy lekkość pióra i ciekawą fabułę. Jednak tytułowej miłości trudno się doszukać. Jedna z klubowiczek poleciła nam „Marlenę” tej samej autorki, w której to znajdziemy odpowiedzi na niektóre z pytań rodzących się po lekturze „Miłości w czasach zagłady” – dodaje Agnieszka Kosiorek.

Klubowiczki bardzo cenią sobie przyjaźnie, które zawarły dzięki DKK. A także moderatorce Małgosi Malejce za serce, jakie wkłada w funkcjonowanie ich społeczności.

Oprac. BN

Fot. GBP Rybno

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWilki zagryzły jelenia
Następny artykułObradowali ostatni raz