Strona główna Kronika kryminalna Coraz zimniej ! Nie bądź obojętny!

Coraz zimniej ! Nie bądź obojętny!

528
0
PODZIEL SIĘ

Chłodna i mroźna aura jest szczególnie niebezpieczna dla bezdomnych. Noc spędzona w ujemnej temperaturze na ławce może skończyć się tragicznie. Policjanci apelują! Jeśli spotkasz bezdomnego potrzebującego pomocy, nie przechodź obojętnie. W mroźne noce o tragedię nietrudno.

 Jednym z najbardziej szkodliwych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. Wypicie alkoholu daje uczucie rozgrzania jedynie na chwilę – w rzeczywistości organizm zacznie wychładzać się jeszcze szybciej. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na dwór pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, by upaść i nie móc się podnieść.
Nie przechodźmy obok nikogo obojętnie. Leżąca osoba przeważnie kojarzy się z taką, która spożyła zbyt dużo alkoholu. Pamiętajmy jednak o tych, którzy alkoholu nie piją, ale za to chorują na różne choroby, które mogą objawiać się np. utratą przytomności. Jeśli w porę nie zareagujecie, pomoc może przyjść za późno. Wystarczy wykręcić numer alarmowy i poinformować policjantów o takim przypadku.

Mundurowi każdego roku kontrolują miejsca, w których przebywają bezdomni. Informują ich o możliwości skorzystania z pomocy specjalistycznych ośrodków, które wszystkim potrzebującym oferują nocleg i ciepły posiłek.

Zimową porą na wychłodzenie organizmu są także szczególnie narażone osoby starsze. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie, nie wstydźmy się sprawdzić i spytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna.

Jeśli jesteś zaniepokojony sytuacją osoby bezdomnej lub samotnej zadzwoń na numer alarmowy 112.

KPP Policja

Fot. policja