CBA zatrzymało byłego kierownika

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w ubiegłym tygodniu byłego kierownika Referatu Projektów Społecznych w Wydziale Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Urzędu Miejskiego w Sochaczewie.
Daniel J., który pełni obecnie funkcję dyrektora Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Żyrardowie, jest podejrzany o przyjęcie korzyści majątkowych oraz wyprowadzenie z tamtejszego urzędu kilkuset tysięcy złotych na lokalną telewizję samorządową. Wraz z nim do prokuratury doprowadzono również Kingę J. Byłą rzecznik żyrardowskiego urzędu.
Jak wynika z naszych informacji, obydwoje – po przesłuchaniu w prokuraturze w Ostrowcu Wielkopolskim – zostali zwolnieni. Zatrzymanie, a następnie przesłuchanie Daniela J. oraz Kingi J., jak wynika z informacji przekazanych przez CBA, miało związek z prowadzonym przez delegaturę CBA w Warszawie śledztwem dotyczącym nieprawidłowości w działalności żyrardowskiego urzędu miejskiego.
Według ustaleń śledczych z Centrum Kultury i Wydziału Promocji Urzędu Miasta Żyrardowa dwójka zatrzymanych miała jakoby wyprowadzić publiczne pieniądze – około 350 tys. zł – na rzecz firmy zewnętrznej należącej do byłej rzecznik prasowej prezydenta, mającej realizować samorządową Telewizję Żyrardowską (TVŻ).
Firmę Kingi J. wybrano z pominięciem prawa zamówień publicznych, oprócz kilkunastotysięcznego miesięcznego wynagrodzenia, uzyskała też bezpłatnie od miasta wyremontowany lokal na redakcję, pracownika opłacanego przez Centrum Kultury, zakupiono dla niej specjalnie m.in. sprzęt informatyczny, oprogramowanie oraz kamerę.
To już kolejne zatrzymania w żyrardowskim ratuszu. Wcześniej, w lipcu tego roku funkcjonariusze CBA zatrzymali Prezydenta Miasta Żyrardowa oraz dwóch przedsiębiorców z województwa zachodniopomorskiego, z Rewala i Gryfic. Wątek ten dotyczył przekroczenia uprawnień przez prezydenta, ustawiania przetargów na ponad 1,5 miliona złotych na sprzedaż nieruchomości gminnych w Rewalu. Na gruntach tych, blisko nadmorskiej plaży, znajdował się wcześniej ośrodek wypoczynkowy miasta. Sąd Okręgowy w Kaliszu zastosował wtedy wobec prezydenta Żyrardowa areszt tymczasowy.
Jak mówi Piotr Kaczmarek, rzecznik CBA: – Śledztwo jest wielowątkowe. Czynności trwają, niewykluczone są kolejne zatrzymania i powiększenie listy zarzutów.
Dodajmy, że Daniel J. pełnił przez pewien czas funkcję kierownika Referatu Projektów Społecznych w Wydziale Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Urzędu Miejskiego w Sochaczewie. Jednak po kilku miesiącach został poproszony przez burmistrza Piotra Osieckiego o złożenie rezygnacji z pełnionej funkcji. Jak wynika z naszych informacji, powodem był brak efektów referatu kierowanego przez Daniela J.
Został on zastąpiony przez Agnieszkę Kosiorek, a sam referat przekształcono w Wydział Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych. Zmiana skutkowała tym, że sochaczewski samorząd tylko w tym roku pozyskał prawie 50 milionów złotych środków zewnętrznych.
Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz