Strona główna Kultura Benefis Władka Komendarka

Benefis Władka Komendarka

843
0
PODZIEL SIĘ

Sochaczewskie Centrum Kultury przy ul. 15 Sierpnia wypełnił w sobotę, 24 listopada tłum fanów muzyki. Na scenie swoje 70. urodziny obchodził Władysław Komendarek, muzyk, kompozytor, aranżer i instrumentalista związany od urodzenia z Sochaczewem. Tu mieszka i tworzy swą muzykę.

Na swój benefis artystyczny (ponad 50 lat kariery scenicznej) i urodziny Władysław Komendarek, przez wielu fanów zwany Władkiem, przygotował zarówno utwory nowe, jak i najnowsze opracowania muzyczne. Niektóre utwory, jak zaznaczył są znane jedynie z płyt i dotąd nie były prezentowane na żadnym koncercie.

Podziękowania dla twórcy

Jednak zanim zabrzmiała muzyka artysta odebrał podziękowania i urodzinowe upominki. Poseł Maciej Małecki wręczył Władkowi Komendarkowi odznakę „Zasłużonego działacza kultury”, przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to wyróżnienie honorowe, za którym nie idą żadne finansowe profity. Po tym Sylwester Kaczmarek, przewodniczący Rady Miasta Sochaczew, wręczył artyście upominki od władz miasta. Nie zabrakło też innych dowodów uznania. W tym wspaniałej maskotki poduszki stylizowanej na wizerunek Władka, a wykonanej przez jedną z lokalnych artystek.

Indywidualne podziękowania składali mu też przyjaciele i fani jego muzyki. Na stoisku chętni kogli kupić kilka z wybranych płyt udostępnionych przez artystę na benefis. Pod sceną prezentowane były portrety Władka Komendarka wykonane przez malarza Stanisława Werle. W sumie pokazanych było 10 wizerunków artysty oraz dwa fotogramy. Jeden z fotosów szczególnie zachwycał fanów – zdjęcie artysty w wieku kilku lat.

Muzyka i tort

Koncert rozpoczął utwór klasyczny wykonany na fortepianie. Po tym występie widać było doskonały warsztat muzyczny artysty, który z pasją i bardzo dynamicznie grał. Artysta ma ukończoną szkołę muzyczną i staranne przygotowanie w kierunku muzyki klasycznej. Z resztą Władek zafascynowany jest od lat muzyką poważną, którą przekłada na współczesne brzmienia m. in. nagrał płytę „Fryderyk Chopin”, której inspiracją był wielki kompozytor. Całość koncertu zdominowały własne utwory artysty wraz z odniesieniami do znanych kompozycji. Władysław Komendarek ma ponad 20 własnych albumów oraz kilkanaście innych płyt – nagranych z grupą Exodus, innymi zespołami oraz składanek i singli. Nie licząc muzyki do spektakli teatralnych, a także wielu koncertów krajowych i zagranicznych.

Prawie dwie godziny koncertu zachwyciły publiczność, która artyście zgotowała owację na stojąco. Jednak bisów nie było, gdyż w holu czekał już szampan i jubileuszowy tort.

Na koniec spotkanie i rozmowa z artystą. Publiczność miała możliwość zadawania mu pytań na różne tematy dotyczące jego kariery, muzyki oraz życia.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak