Strona główna Nowa Sucha Będzie nowa kanalizacja

Będzie nowa kanalizacja

625
0
PODZIEL SIĘ

W miejscowościach Stary Żylin i Mizerka w przyszłym roku ruszy budowa kanalizacji sanitarnej. Stało się to możliwe dzięki podpisaniu przez gminę umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Sygnowali ją 26 października Maciej Mońka – wójt gminy Nowa Sucha, i Marek Ryszka – prezes Funduszu. Gmina na budowę sieci kanalizacji na ten cel dostanie 2 074 375 złotych pożyczki.

– Jest ona preferencyjna, a to oznacza, że oprocentowanie jej nie jest wysokie. Jednocześnie jeśli uzyskamy tzw. efekt ekologiczny, to możemy starać się o umorzenie 20 procent od kwoty tej pożyczki. W tym przypadku jest to ponad 400 tysięcy złotych. Taki efekt osiąga się poprzez odpowiednią ilość wykonanych przyłączy sanitarnych. W naszej gminie powinno być ich wykonanych 50 do końca stycznia 2020 roku – mówi Maciej Mońka.

Jak zaznacza, budowa kanalizacji sanitarnej w Starym Żylinie i Mizerce jest bardzo potrzebna mieszkańcom. Jednak to spory wydatek i bez pożyczki z WFOŚiGW taka inwestycja nie byłaby możliwa. Maciej Mońka zwrócił się do mieszkańców wsi z apelem, by jak najszybciej w przyszłym roku wykonali swoje przyłącza. Ich koszt jest zawsze po stronie mieszkańca, który chce się podłączyć do sieci.

– Najpierw trzeba uzyskać w urzędzie gminy warunki przyłączenia się. Jest to wydawane bezpłatnie mieszkańcom. Następnie wykonać przyłącze, zainwentaryzować je i podpisać umowę na korzystanie z sieci kanalizacyjnej. Gdy to będzie gotowe, to po wybudowaniu sieci przyłącza zostaną podłączone. Warto zatem starać się o umorzenie pożyczki za efekt ekologiczny, gdyż o tyle mniej mieszkańcy zapłacą do gminnego budżetu – dodaje wójt.

BN