Strona główna Edukacja 300 złotych dopłaty na dziecko

300 złotych dopłaty na dziecko

636
0
PODZIEL SIĘ

Od stycznia prywatne żłobki, klubiki dziecięce oraz firmy zatrudniające dziennych opiekunów (także jednoosobowe), mogą otrzymywać dofinansowanie do swej działalności. Jeśli dziecko mieszka w Sochaczewie, a przynajmniej jeden rodzic posiada Sochaczewską Kartę Mieszkańca, dotacja wyniesie aż 300 zł miesięcznie.

Kilka tygodni temu burmistrz zaproponował, by od 2019 roku z budżetu miasta dopłacać do działalności punktów, które zajmują się profesjonalną opieką nad dziećmi do lat 3. Jak podkreślał, więcej miejsc w żłobkach czy klubikach, to szybszy powrót mam do pracy, a 300 zł dotacji z kasy miasta powinno przełożyć się na zmniejszenie opłat pobieranych w prywatnych placówkach opiekuńczych. Dotacja pomoże im utrzymać się na rynku, a być może zachęci kolejne osoby do otwierania tego typu działalności gospodarczej. Obecnie w Sochaczewie działa jeden samorządowy żłobek na 115 miejsc, funkcjonują też cztery niepubliczne placówki – żłobek i trzy kluby dziecięce – posiadające łącznie 89 miejsc. To jednak nadal za mało, by zaspokoić potrzeby. W miejskim żłobku na miejsce czeka 40 dzieci.

Dofinansowanie mają otrzymywać nie rodzice, ale podmioty prowadzące niepubliczne żłobki (300 zł na dziecko) i kluby dziecięce (200 zł), wpisane do rejestru prowadzonego przez UM. Na dotację mogą też liczyć firmy zatrudniające dziennych opiekunów i osoby samozatrudnione prowadzące tego typu działalność (150 zł). To stawki obowiązujące w przypadku, gdy rodzina mieszka w Sochaczewie, tu rozlicza się z podatków i co najmniej jeden rodzic ma Sochaczewską Kartę Mieszkańca. Niższe stawki dotacji – odpowiednio 30, 20 i 10 zł – ustalono dla rodzin nie posiadających Sochaczewskiej Karty Mieszkańca.

Skąd ten podział? Miastu zależy na osobach rozliczających podatek w miejscowej skarbówce, gdyż część ich dochodów wraca potem do budżetu miasta. Z każdych stu złotych podatku dochodowego zapłaconego przez przeciętnego Kowalskiego, kasa miasta otrzymuje ok. 38 zł. Miastu zależy także na rodzinach, które posiadają Sochaczewską Kartę Mieszkańca, bo to znak, że regularnie płacą za śmieci i nie mają żadnych zaległości podatkowych wobec samorządu. Stąd dofinansowanie dla tej grupy jest znacznie wyższe.

Decyzja o dofinansowaniu żłobków zapadła na sesji 14 listopada. Wszyscy radni byli „za”. W 2019 roku na dofinansowanie placówek ratusz odłoży w budżecie ok. 200 tys. zł.

sochaczew.pl

for. Pixabay