Strona główna Sport Z szachami w święto Niepodległości

Z szachami w święto Niepodległości

99
0

Z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę 11 listopada w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbył się Turniej Szachowy „W hołdzie założycielom II RP, twórcom jej potęgi szachowej”.

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ramach akcji „100 Turniejów na 100-lecie odzyskania Niepodległości”.

W rywalizacji startowało 92 zawodników z rankingu międzynarodowego FIDE. W turnieju wzięli udział szachiści z Sochaczewskiego Centrum Kultury Sekcji Edukacji i Klubu Nauczyciela, zdobywając laury.

Tempo gry było dość szybkie – 10 minut na rozegranie całej partii szachowej plus bonus 5 sekund, po wykonaniu posunięcia na szachownicy. W Turnieju A, czyli tych najlepszych, z udziałem wybitnych polskich szachistów z czołówki światowej, startowali arcymistrzowie – Jan Krzysztof Duda i Kacper Piorun. Na ostatniej olimpiadzie szachowej pokonali oni w turnieju międzynarodowym, w pięknym stylu reprezentacje Rosji i Stanów Zjednoczonych. Zwycięzcą Turnieju Szachowego 2018 z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości został arcymistrz Daniel Frydman.

W grupie C (dzieci do lat 12) trzecie miejsce w swojej grupie wiekowej zajęła 10-letnia Blanka Bluczak, trenowana przez Stanisława Osieckiego z SCK. Jej wynik świadczy o bardzo dobrym przygotowaniu szachowym i dużym talencie.

W klasyfikacji seniorów w swojej grupie wiekowej pierwsze miejsce zdobył Włodzimierz Schmidt, siedmiokrotny mistrz Polski, zdobywając 5,5 pkt z 9 partii. Na drugim miejscu znalazł się Aleksander Sznapik, również wielokrotny mistrz Polski w szachach. Miejsca od trzeciego do szóstego z   4,5 pkt zajęli Jan Adamski, Piotr Gasik, Antoni Trylski i Stanisław Osiecki. To wielki sukces sochaczewskich szachistów. Jednak w ocenie Stanisława Osieckiego, największym sukcesem ekipy z Sochaczewa była wysoka lokata Blanki Bluczak, uczennicy Szkoły Podstawowej nr 3, niezwykle pracowitej i utalentowanej wielkiej nadziei wśród najmłodszych szachistów w mieście.