Strona główna Wybory Zwycięzcy, przegrani i niepewni

Zwycięzcy, przegrani i niepewni

2745
0
PODZIEL SIĘ

Nie ma jeszcze oficjalnych wyników wyborów samorządowych na terenie powiatu sochaczewskiego. Będą one   znane będą dopiero we wtorek, 23 października, a najpóźniej w środę, 24 października.

Wówczas zamieścimy je na portalu sochaczewianin.pl. Wstępnie można oszacować, że w większości gmin zmiany będą niewielkie. W wielu z nich pozostaną ci sami radni i wójtowie. Na razie wyniki są nieoficjalne.

Według nieoficjalnych danych frekwencja na terenie powiatu sochaczewskiego wyniosła ponad 55 procent. Według tych samych danych w Sochaczewie wygrał urzędujący burmistrz, Piotr Osiecki, który   w niedzielnym głosowaniu uzyskał 53 procent poparcia (7800 głosów), Marek Gołkowski (Bezpartyjni Samorządowcy) 33 procent (około 4300 głosów), a Łukasz Dąbrowski (Koalicja Obywatelska) – 14 procent (około 1700). Wynik ten oznacza, że mieszkańcy wybrali burmistrza i nie zachodzi konieczność organizowania drugiej tury głosowania.

W gminie Sochaczew bezapelacyjnie zwyciężył Mirosław Orliński, dotychczasowy wójt gminy, z wynikiem 70 procent poparcia. I podobnie jak w przypadku Sochaczewa tu także nie będzie potrzebna druga tura.

Wiadomo też, że w gminie Sochaczew poprzednia rada gminy, z kadencji 2014-2018 utrzymała się niemal w 100-procentach. Jedynie nową twarzą będzie Zbigniew Grabowski, który wejdzie do Rady Gminy w miejsce zmarłej wiosną tego roku Jadwigi Wódki.

Z podobną sytuacją mamy do czynienia w gminie Brochów. Urzędujący wójt Piotr Szymański zdobył tam ponad 572 głosów więcej niż jego rywalka Monika Wideńska. Tym samym tam także nie będzie drugiej tury. Wiadomo także, że większość w nowej radzie będą mieć radni współpracujący z wójtem. 13 z nich to grupa z Komitetu Wyborców Piotra Szymańskiego, a tylko dwóch z Komitetu Wyborców Moniki Wideńskiej.

Drugiej tury wyborów nie trzeba będzie również organizować w Młodzieszynie, gdzie wygrała obecna wójt Monika Pietrzyk, z wynikiem 71 procent głosów poparcia. W głosowaniu zdobyła 1825 głosów. Jej trzech kontrkandydatów w sumie uzyskało 722 głosy. Można więc mówić o bezapelacyjnym sukcesie dotychczasowej wójt.

Największym wygranym w powiecie sochaczewskim jest jednak Maciej Mońka. Wójt Nowej Suchej uzyskał wynik powyżej 78 procent głosów, najwyższy wśród wszystkich wójtów. Jego przeciwnicy Marlena Kowalska i Emil Kowalik pozostali daleko w tyle.

Pewny sukces w wyborach miał od dawna Marek Olechowski, wójt Teresina. Był jedynym kandydatem na wójta i wybory tylko przypieczętowały jego wybór na to stanowisko. W gminie tej w 10 okręgach też są już wybrani radni, gdyż tam było tylko po jednym kandydacie. Walkę pomiędzy kandydatami stoczone jedynie w 5 okręgach.

Druga tura odbędzie się natomiast w Iłowie. Tam Jan Paweł Kraśniewski, popierany przez PiS zdobył 1067 głosów33,68 procent. Pokonał  dotychczasowego wójta Romana Kujawę, który zdobył 1007 głosów, czyli 31,87 procent.

Druga tura odbędzie się także w Rybnie, gdzie   zmierzą się dotychczasowy wójt Grzegorz Kropiak (641 głosów) i Damian Jaworski (757 głosów), który wprowadził do rady gminy połowę radnych.

Przy okazji dodajmy, że w Wyszogrodzie szykują się wielkie zmiany. Według nieoficjalnych danych burmistrza wybrano w pierwszej turze i została nim Iwona Gortat, która w poprzednich wyborach samorządowych także ubiegała się o to stanowisko.

Z kolei w gminie Kampinos nie będzie zmian. W pierwszej turze około 56 procent głosów zdobyła dotychczasowa wójt Monika Ciurzyńska.

Jak podaje portal sochaczew.pl: w wyborach radnych miasta mogło wziąć udział 28 416 wyborców. W chwili oddawania gazety do druku nie poznaliśmy składu nowej rady, gdyż głosy na kandydatów i listy trzeba jeszcze przeliczyć na mandaty.

Do 16.00 udało się zebrać wyniki z czterech okręgów. Np. w okręgu nr 1, czyli Boryszewie, na wszystkich kandydatów Bezpartyjnych Samorządowców oddano 1099 głosów, na Koalicję Obywatelską 682, na PiS 1269 głosów, a na kandydatów Sochaczewskiego Forum 786 głosów. Zupełnie inną tendencję dało się zauważyć w okręgu nr 2, obejmującym część centrum miasta i osiedla za Bzurą.  Tu na Bezpartyjnych oddano 762 głosy, na Koalicję Obywatelską 707,  na Prawo i Sprawiedliwość 1010,  a na kandydatów Forum aż 1205.

Łącznie w cały mieście PiS zebrał 4125 głosów, Sochaczewskie Forum Samorządowe 3660, Bezpartyjni Samorządowcy 3655 głosów, a Koalicja Obywatelska 2715. Po wstępnym przeliczeniu głosów na mandaty PiS może liczyć na 6 miejsc w radzie, Sochaczewskie Forum także na 6, Bezpartyjni Samorządowcy na 5, a Koalicja na 4 miejsca.

Nieoficjalny skład Rady Miejskiej w Sochaczewie:
Adam Kloch
Andrzej Kuśmirek
Sylwester Kaczmarek
Selena Majcher
Jolanta Kulpa-Szczepaniak
Krystyna Dybiec
Magdalena Zborowska
Sylwester Zdzieszyński
Robert Błaszczyk
Jacek Krzemiński
Arkadiusz Karaś
Piotr Pętlak
Sławomir Dorywalski
Zofia Denisiewicz
Alicja Korkosz
Kamila Gołaszewska-Kotlarz
Janusz Bąbała
Teresa Lutyńska
Renata Sokołowska
Edward Stasiak
Marcin Cichocki

Bogumiła Nowak

Fot   Bogumila Nowak