Strona główna Kultura Wygrał Polskę na fortepianie

Wygrał Polskę na fortepianie

592
0
PODZIEL SIĘ

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę zorganizowana została dwudniowa impreza przypominająca Ignacego Jana Paderewskiego, jednego ze współtwórców niepodległej Polski w 1918 roku. Uroczyści odbyły się pod wspólnym hasłem „Paderewski, który wygrał Polskę na fortepianie”.

Najpierw w poniedziałek, 8 października w Muzeum Kolei Wąskotorowej zaprezentowana została rekonstrukcja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do kraju. Potem pociąg ruszył do Chodakowa. Następnie odbył się przemarsz młodzieży wraz z młodym aktorem, który się wcielił w postać pianisty do Sochaczewskiego Centrum Kultury. Grupie młodych ludzi towarzyszyła Sochaczewska Orkiestra Dęta grająca patriotyczne utwory. Następnie na scenie SCK wystawiony został spektakl „Paderewski, który wygrał Polskę na fortepianie”.

Sztukę przygotowali uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie pod kierunkiem nauczycieli, Bogusławy i Jacka Górnickich. W przedstawieniu wykorzystano archiwalne nagrania i filmy z udziałem Paderewskiego. Spektakl, jak i całą poniedziałkowa imprezę przygotowano z myślą o uczniach z sochaczewskich szkół.

Natomiast Sochaczewskie Spotkania z Chopinem z 10 października w Hotelu Chopin   skierowane zostało do mieszkańców miasta i okolic. W programie koncertu przedstawione zostały piosenki legionowe i wojskowe w wykonaniu Karoliny Goźlińskiej oraz Oliwii Adamczyk, którym akompaniowała Sochaczewska Orkiestra Akordeonowa pod kierunkiem Ludwika Skrzypka. Po tej części zaprezentowany został sochaczewianom spektakl, który dwa dni wcześniej widziała młodzież szkolna.

„Był on na przemian archetypowym XIX-wiecznym artystą-romantykiem i XX-wiecznym rzutkim self-made-manem, bez wytchnienia przemierzającym glob w pogoni za sławą, pieniędzmi, uznaniem i potężnymi sprzymierzeńcami, aby następnie wykorzystać to wszystko dla spraw, o które się troszczył – polskiej niepodległości, muzyki i filantropii” – pisała o Paderewskim w eseju Eve Sobolewski, a co przypomniano w programie spektaklu.

Na scenie w roli Paderewskiego wystąpił Mateusz Witkowski, który brawurowo z wielkim zacięciem zagrał w tytułowego bohatera. Przypominał go też wyglądem – bujna fryzura i bardzo stylowo noszonym frakiem. Wraz z nim w spektaklu wystąpili – Daria Dudek, Klaudia Cieślak, Zuzanna Paduch, Paweł Zatorski i Michał Klin.

Bogusława Górnicka podziękowała tym, którzy mieli swój wkład w kształt przedstawienia – firmie, która udostępniła do przedstawienia stare meble oraz tym, którzy przygotowali stroje dla młodych aktorów. Publiczność owacyjnymi, kilkuminutowymi brawami na stojaco nagrodziła wykonawców spektaklu.

– To było wspaniałe, wzruszające widowisko, prawdziwy majstersztyk. Świetnie zagrany spektakl, z ogromnym wyczuciem – twierdzili wychodzący z przedstawienia mieszkańcy Sochaczewa i okolic. Sala była wypełniona do ostatniego miejsca. Nikt nie żałował czasu spędzonego w Hotelu Chopin.

Imprezie patronowali – Maciej Małecki, poseł na Sejm RP, Jolanta Gonta, starosta sochaczewski oraz Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.

BN

Fot. Bogumiła Nowak