Strona główna Teresin Wizyta siatkarskiej legendy

Wizyta siatkarskiej legendy

542
0
PODZIEL SIĘ

Gilberto de Godoy Filho, znany jako „Giba”, ceniony jest na całym świecie. W siatkówce wygrał wszystko, co było do wygrania, łącznie z olimpijskim złotem. A teraz odwiedził Teresin. Brazylijski siatkarz był gościem zajęć w Akademii Sportowych Diamentów.

A to wszystko z okazji pierwszych urodzin zajęć prowadzonych przez Piotra Bieńkowskiego w hali sportowej Zespołu Szkół im. Stefana kardynała Wyszyńskiego w Teresinie. Właśnie z tej okazji legenda światowej siatkówki przybyła do Teresina.

Gwiazda u diamentów

Miejsce też nieprzypadkowe, bo „diamentowa” szkółka na stałe zagościła w tutejszym Zespole Szkół. Dyrektor placówki Ewa Odolczyk zawsze wspiera wszelką działalność sportową. Tym bardziej, że zajęcia małych „diamentów” prowadzone są przez absolwenta jej szkoły. Piotr Bieńkowski systematycznie prowadzi spotkania z małymi miłośnikami sportu, a lekcje trzeba przyznać, cieszą się sporym uznaniem wśród teresińskiej społeczności. W warsztatach akademii   udział bierze łącznie ponad 40 „diamencików” podzielonych na kategorie wiekowe od 2 do 8 roku życia. Są to przede wszystkim dzieci ze szkół z terenu gminy Teresin.

W piątek, 26 października, Akademia Sportowych Diamentów obchodziła swoje pierwsze urodziny. Niespodzianką dla zaproszonych, była wizyta gościa z najwyższej sportowej półki – „Giba”, były wielokrotny reprezentant kraju, przyjmujący Brazylii. Podkreślmy, że osiem razy wygrał ze swoją reprezentacją Ligę Światową, trzykrotnie był mistrzem globu, zdobył Puchar Wielkich Mistrzów, dwa razy Puchar świata. Co ważne, jest złotym medalistą Igrzysk Olimpijskich Ateny 2004. Na mistrzostwach świata w Japonii w 2006 r. z reprezentacją Brazylii również wywalczył złoto. Został wybrany MVP tychże zawodów.

Trening i modlitwa

Gilberto de Godoy Filho jako dziecko cierpiał na białaczkę. W 2006 roku został wybrany sportowcem roku w Brazylii. Jego żoną była rumuńska siatkarka Cristina Pîrv. Ma z nią dwoje dzieci, córkę Nicol i synka Patricka. Obecnie jest związany z Marią Luizą Dautt. 2 sierpnia 2014 r. ogłosił koniec siatkarskiej kariery.

Podczas teresińskich uroczystości związanych z urodzinami Akademii Sportowych Diamentów „Giba” nawiązał wspaniały kontakt, zarówno z dziećmi, jak i ich rodzicami. Nie zabrakło wzajemnych gratulacji i życzeń. Pierwszą część spotkania ze słynnym siatkarzem otworzył Krzysztof Walencik, dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Teresinie. Potem siatkarz odpowiadał na liczne pytania zebranych, zaś zwieńczeniem spotkania był wspólny trening z podstaw siatkówki z małymi sportowcami. Nie obyło się też bez pamiątkowych fotografii i autografów mistrza.

Warto przypomnieć, iż w Akademii prowadzone są zajęcia z mini siatkówki, ale też piłki nożnej i mini koszykówki. Wśród proponowanych przez Piotra Bieńkowskiego dominują zajęcia o charakterze ogólnorozwojowym.

Korzystając z wizyty w gminie, „Giba” odwiedził też Światowe Centrum Modlitwy o Pokój, którego częścią jest Kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Niepokalanowie.

Marcin Odolczyk

Fot. Marcin Odolczyk