Strona główna Iłów W Iłowie podsumowano kadencję

W Iłowie podsumowano kadencję

795
0
PODZIEL SIĘ

W Iłowie odbyły się dwie sesje Rady Gminy, zamykające kadencję 2014 -2018.   Pierwsza, 9 października, miała charakter bardziej uroczysty. Podziękowano podczas niej za pracę radnym i sołtysom wręczając pamiątkowe upominki – statuetki. Na drugiej sesji, 18 października, radni i wójt podsumowali realizację dokonań w czasie minionej kadencji.

Przedmiotem posiedzenia 9 października były bieżące sprawy gminy i dokończenia zaplanowanych uchwał. Zanim jednak radni przystąpili do obrad, uczestnicy sesji obejrzeli występ młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Giżycach, który nawiązywał do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W ciągu całego roku 2018 młodzież z poszczególnych szkół w gminie przygotowywała swoje programy artystyczne upamiętniające tę rocznicę.

Pracowita końcówka

Potem wójt Roman Kujawa przedstawił stan bieżących inwestycji, w tym wspomniał o kończącej się w gminie, a zaplanowanej na ten rok modernizacji dróg. Następnie omówił prace prowadzone na placu budowy sali gimnastycznej w Brzozowie Starym.

Radni uchwalili też zmiany w budżecie, wynikające z otrzymanych dotacji rządowych. Przyjęli ponadto informację z przebiegu wykonania budżetu za pierwsze półrocze 2018 roku. Podsumowania drugiej połowy roku dokona już nowa rada gminy.

Rada gminy podjęła dwie uchwały w sprawie zmiany Statutu Gminy Iłów oraz zmiany imienia SP w Giżycach. Dotychczas szkoła nosiła imię I Armii Wojska Polskiego. Jednak ustawa dekomunizacyjna wymusiła zmianę patrona. Radni dokonali korekty i od 9 października szkoła w Giżycach, zgodnie z oczekiwaniami społeczności szkoły nosi imię Wojska Polskiego. Ostatnimi roboczymi uchwałami było nadanie nazwy urzędowej powstającemu w Iłowie parkowi oraz ustalenia liczby zezwoleń na sprzedaż alkoholu.

Podziękowania i podsumowania

Na koniec Roman Kujawa podziękował za pracę radnym i sołtysom w minionej kadencji. Otrzymali oni pamiątkowe upominki – statuetki z podpisami wójta oraz Ryszarda Zientary, przewodniczący rady.

Sesja 18 października rozpoczęła się od mszy w intencji gminnych samorządowców. Odprawił ks. Krzysztof Borucki, proboszcz miejscowej parafii.

Następnie w sali Gminnego Ośrodka Kultury radni obejrzeli program artystyczny z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, przygotowany przez wychowanki z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie.

W minionej kadencji Rada Gminy podjęła 212 uchwał i odbyła 47 posiedzeń.

Dziękuję Radzie Gminy za cztery lata współpracy. Jestem wdzięczny, że za każdym razem otrzymałem roczne absolutorium. Dziękuję także tym, którzy się ze mną nie zgadzali, gdyż od nich też się wiele uczę – wspomniał wójt.

 Powyborcze zmiany

Po wyborach samorzadowych z 21 października znane są już zmiany w składzie rady gminy Iłów. Siedmiu radnych z kadencji 2014-2018 nie weszło do nowej rady. Z pracą samorządową pożegnali się Ryszard Zientara – przewodniczący rady, Waldemar Modrzejewski wiceprzewodniczący, Edward Krakowiak, Marcin Cieślak, Anna Mikołajczyk, Teresa Tomaszewska oraz Andrzej Wojciechowski. Ze starej rady pozostali: Jakub Zientara – wiceprzewodniczący rady, Przemysław Wasilewski, Andrzej Orliński, Renata Bartosiak, Dorota Bernat, Danuta Geras, Bożena Rolewska i Alicja Stańczak.

Nowo wybrani 21 radni to Joanna Rybicka, Radosław Kunz, Edyta Szymerska, Rafał Dużyński, Paweł Ziółkowski, Sławomir Tomaszewski i Paweł Grzegorz Wujcik.

Wyniki wyboru na wójta znane będą po drugiej turze poznamy 4 listopada.

Bogumiła Nowak

 Fot. Bogumiła Nowak

Fot. Ten skład Rady Gminy w Iłowie odszedł już do historii