Strona główna Sochaczew gmina W gminach nie chcą oddychać smogiem

W gminach nie chcą oddychać smogiem

626
1
PODZIEL SIĘ

Na terenie powiatu sochaczewskiego samorządy gminne aktywnie włączyły się do wdrażania programu „Czyste powietrze”, pilotowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Mieszkańcy w ramach tego programu mogą starać się o dotacje na poprawę jakości urządzeń grzewczych oraz wszelkie prace związane z termomodernizacją i ograniczeniem niskich emisji. Zainteresowanie jest ogromne, zwłaszcza, że możliwości dotacji bardzo preferencyjne.

Poprawa jakości powietrza to jeden z wymogów unijnych, który Polska jako kraj członkowski zobowiązana jest realizować. Dotacje są czynnikiem ułatwiającym to zadanie. O tym, że czyste powietrze jest problemem bardzo ważnym na Mazowszu, nie trzeba nikogo przekonywać. Ostatnie dni wykazały naocznie wielu mieszkańcom, czym to grozi.

2 października Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Warszawie poinformowało, że w związku z utrzymywaniem się podwyższonych stężeń zanieczyszczenia powietrza wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia o złej jakości powietrza. Tym samym pojawiły się szczególne zagrożenia dla osób wrażliwych na skażenia. Centrum Zarządzania Kryzysowego zwróciło uwagę, aby z powodu podwyższonych stężeń szkodliwych substancji w powietrzu, mieszkańcy ograniczyli przebywanie na zewnątrz, na otwartej przestrzeni. Dotyczyło to głównie dzieci i młodzieży poniżej 25 roku życia, kobiet w ciąży, seniorów i osób z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego. Zalecano też wszystkim ograniczenie uprawiania sportu na świeżym powietrzu, zmniejszenia palenia papierosów i jazdy samochodami.

Takie sytuacje, kiedy powietrze jest bardzo zanieczyszczone i jest zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia, mają miejsce coraz częściej. Jedynym wyjściem jest podjęcie szerokich działań ograniczających emisje szkodliwych substancji do atmosfery – informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Warszawie.

Gminy promują czystość

– Dobra jakość powietrza to nasz priorytet, równie ważny, jak inwestycje drogowe czy w budownictwie. Gmina Sochaczew ma bardzo intensywny przyrost mieszkańców. W okresie   ponad 27 lat liczba ta w naszej gminie podwoiła się. Stąd też istotnym jest, aby wzrostowi mieszkańców nie towarzyszyło pogorszenie warunków bytowych – zauważył Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew.

I to właśnie gmina Sochaczew jest liderem realizowanego obecnie projektu na Odnawialne Źródła Energii, w którym poza nią uczestniczą gminy – Nowa Sucha, Rybno i Teresin. Również i w tych gminach intensywne inicjatywy proekologiczne są jednymi z kluczowych. Na początku października w tych gminach odbyły się spotkania informujące mieszkańców, jak składać wnioski i w jakim zakresie można skorzystać z programu „Czyste powietrze”.

W gminne Rybno spotkanie odbyło się z pewnymi zawirowaniami, wynikłymi nie z winy urzędu gminy, który się w to zaangażował. Zaplanowane na 3 października spotkanie w Szkole Podstawowej w Rybnie, niespodziewanie w ostatniej chwili przeniesione zostało do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowaczego w Erminowie.

– Pomimo to zainteresowanie było spore. Jednak zapewne więcej osób byłoby, gdyby odbyło się ono zgodnie z planem w Rybnie, a nie w ośrodku w Erminowie – stwierdził Grzegorz Kropiak, wójt gminy Rybno.

Na spotkaniu poinformowano mieszkańców, że są zupełnie nowe możliwości, których dotąd nie mieli na skorzystanie z dofinasowania montażu urządzeń proekologicznych. Program jest bardzo atrakcyjny dla posiadaczy starych lub dopiero powstających domów jednorodzinnych. Poza określonymi wymogami technicznymi, wysokość dotacji uzależniona jest też od miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie i może wynieść od 30 do 90 procent kwoty inwestycji. W ramach programu istnieje też możliwość uzyskania wsparcia finansowego w formie pożyczki. To daje szansę mniej zamożnym, by poprawić sobie warunki grzewcze lub termomodernizacje domu.

Podobnie było na spotkaniu z przedstawicielami WFOŚiGW 8 października w gminie Młodzieszyn.

– Ilość osób, jaka przybyła na spotkanie w sprawie „Czystego Powietrza” przerosła nasze oczekiwanie. Było ponad 120 osób. Cały czas do urzędu trafiają nowi interesanci zainteresowani możliwością składania wniosków. Zwłaszcza zainteresowani są tym budujący się. Wcześniej nie mogli skorzystać z dopłat na urządzenia proekologiczne, gdyż na terenie Mazowsza nie było takich możliwości – mówi Urszula Milczarek, zajmująca się programem „Czyste Powietrze” w gminie Młodzieszyn.

Monika Pietrzyk, wójt gminy Młodzieszyn, zdecydowała, by w gminie przeszkolić urzędnika, który osobom mniej biegłym w obsłudze komputera lub jego nieposiadającym pomóc w wypełnianiu i przesyłaniu internetowym wniosków do WFOŚiGW w Warszawie. Obsługa internetowa wniosków to jeden z wymogów. Podobnie wesprzeć pomocą w obsłudze chce mieszkańców gmina Sochaczew. Inne gminy również to rozważają.

Nie tylko instalacje

W gminie Sochaczew spotkanie 5 października w sprawie programu „Czyste Powietrze” cieszyło się tak dużym zainteresowaniem mieszkańców, że zabrakło miejsc siedzących. Przybyli pytali przede wszystkim o możliwość bezpośredniego pozyskania dofinansowania na wymianę głównie pieców grzewczych, fotowoltaiki, termomodernizacji budynków i kolektorów słonecznych. W gminach nie wszyscy mogli skorzystać z OZE, gdyż nie wszędzie mogły być spełnione warunki techniczne zainstalowania takich urządzeń. Nowy program daje większe możliwości mieszkańcom, zwłaszcza tym mniej zasobnym.

Poza kosztem demontażu i wymiany instalacji na nowe, bardziej ekologiczne np. pompy ciepła i kolektory słoneczne, jest możliwość dofinansowania do wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, czy nawet drzwi garażowych.

– Do tej pory takiej możliwości nie mieliśmy, a wielu z nas by się to przydało. Jednak wymiana i docieplenia to spory koszt w domach jednorodzinnych, zwłaszcza takich jak mój, który ma ponad 50 lat – mówi Anna Kowalska, mieszkanka gminy Sochaczew.

Mieszkańców interesuje również możliwość dofinansowania do montażu lub modernizacji instalacji wewnętrznych ogrzewania i urządzeń do ciepłej wody użytkowej, w tym montażu zaworów z głowicami termostatycznymi.

To też ważne, gdyż koszty ogrzewania wody do małych nie należą, a ogrzewanie domu też niesie spore koszty w energii elektrycznej. Każda złotówka się liczy w domowym budżecie – dodaje mieszkanka gminy Sochaczew.

Dla mieszkańców gmin powiatu sochaczewskiego jest też bardzo istotna możliwość skorzystania z programu przez osoby budujące się, czego wcześniej nie oferowano mieszkańcom Mazowsza, a co było realizowane np. na terenie województwa łódzkiego i doskonale się sprawdziło.

 Jak najmniej spalać

Program ograniczenia szkodliwych emisji propagowany od kilku miesięcy jest wprowadzany w gminach: Brochów, Teresin i Iłów. Tam też odbyły się już spotkania informacyjne. Przedstawiciele WFOŚiGW w Warszawie byli pytani głównie o sposób wypełniania wniosków i o to, kto może skorzystać z programu „Czyste Powietrze”, jak również o zasady realizacji i rozliczania tych przedsięwzięć. Na terenie gminy Brochów urzędnicy przypominają już od lipca plakatami, jakich surowców nie można spalać.

To też ma znaczenie w ochronie jakości powietrza na terenie gminy. Nie tylko wysokiej jakości urządzenia i termomodernizacja są ważne, ale też to, co ładujemy do kominka i pieca. Ważna jest jakość węgla i drewna, jak również, aby nie spalać w domu odpadów i innych śmieci – informują gminni urzędnicy.

Za przyłapanie na paleniu nieodpowiednich paliw oraz odpadów od 1 lipca tego roku można zarobić mandat. Jednak nie wszyscy biorą sobie do serca te zakazy.

Chyba jednak trzeba by zwiększyć ilość kontroli, by ograniczyć palenie czego popadnie w domowym piecu. Tylko rygorystyczne przestrzeganie zakazu palenia byle czym, może zmienić sytuację. Teraz wystarczy przejść się po wsi, by poczuć smrody dymowe zanieczyszczające nasze powietrze – mówi pan Zygmunt z Brochowa.

Edukacja ekologiczna na terenie naszego powiatu ciągle nie jest wystarczająca. Nadal do mieszkańców nie trafia to, że sami sobie szkodzą, spalając śmieci i niewłaściwy, gorszy opał. W temacie skażenia powietrza mamy jeszcze bardzo wiele do zdziałania – stwierdziła Urszula Milczarek.

Bogumiła Nowak

Fot. WFOŚiGW

1 KOMENTARZ