Strona główna Wyszogród To już 70 lat biblioteki

To już 70 lat biblioteki

557
0
PODZIEL SIĘ

W Rębowskim Domu Kultury 14 października odbyła się niecodzienna uroczystość, poświęcona jubileuszowi 70-lecia powstania Biblioteki w Rębowie. To jednak z najstarszych bibliotek wiejskich na Mazowszu, która nieprzerwanie działa od 1948 roku. Obchody jubileuszowe połączone zostały z akcją Narodowego Czytania Klasyków Polskiej Literatury.

– To była bardzo ważna uroczystość dla społeczności Rębowa. Przybyli goście oficjalni złożyli serdeczne gratulacje i wyrazy uznania bibliotekarzom za trud upowszechniania czytelnictwa oraz podarowali okolicznościowe upominki. My jesteśmy natomiast bardzo dumni, że przez tyle lat udaje się prowadzić bibliotekę w naszej wsi pomimo różnych zawirowań – wspomniała Małgorzata Madany, bibliotekarz Gminnnej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wyszogrodzie, kierująca filią w Rębowie.

Wśród zaproszonych gości przybyłych na jubileusz byli m. in. Mariusz Bieniek, Starosta Płocki, Anna Jachimiak, radna Powiatu Płockiego, Jan Boszko, burmistrz Wyszogrodu, Anna Kossakowska, sekretarz Gminy i Miasta Wyszogród oraz Joanna Banasiak, dyrektor Książnicy Płockiej im. Władysława Broniewskiego. Obecni byli także rębowianie – ks. dr hab. Rafał Bednarczyk, proboszcz miejscowej parafii, Janusz Pielaciński, dyrektor SP Rębowo oraz Wiesława Szymerska, prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich Stokrotki w Rębowie. Szczególnie serdecznie mieszkańcy Rębowa przyjęli panie – Magdalene Krzemińska i Elżbietę Goszczyńską, wieloletnie kierowniczki rębowskiej biblioteki, które były honorowymi gośćmi tego spotkania. Obecna była też Małgorzata Majewska, dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki w Wyszogrodzie.

Małgorzata Madany przedstawiła przybyłym gościom prezentację 70-letniej działalności biblioteki w Rębowie, ilustrowana zdjęciami.

Kolejnym punktem uroczystości był występ zespołu wokalno – instrumentalnego seniorów Promyk z  Wyszogrodu, który wykonał koncert pieśni patriotycznych. Osobisty urok artystów i miła atmosfera spowodowała, że zebrana publiczność włączyła się do wspólnego śpiewania. Nie obyło się bez osobistych wspomnień. Antoni Dąbrowski z wielką nostalgią wspomniał wieloletniego kapelmistrza orkiestry przy OSP w Rębowie, Franciszka Woja, który był także jego nauczycielem. Na jego cześć dedykował utwór „Biały krzyż”, Krzysztofa Klenczona z Czerwonych Gitar – dodała Małgorzata Madany.

Obchody jubileuszu połączona z akcją Narodowego Czytania, nad którą honorowy patronat sprawuje para prezydencka. Fragmenty „Przedwioąnia” Stefana Żeromskiego [przeczytali m. in. starosta płocki, ks. Rafał Bednarczyk, Joanna Banasiak. Na zakończenie Organizatorzy uroczystości podziękowali wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia Jubileuszu.

Oprac. BN

Fot. Małgorzata Madany