Strona główna Powiat Tablica pamięci pierwszego starosty

Tablica pamięci pierwszego starosty

656
0
PODZIEL SIĘ

W miniony piątek, 5 października, miało miejsce odsłonięcie tablicy pamięci Marcina Kubiaka, pierwszego starosty sochaczewskiego III Rzeczypospolitej w latach 1998-2002. Tablica znajduje się przed wejściem głównym do urzędu Starostwa, a jej wykonania podjął się artysta Bartłomiej Kurzeja, który również uczestniczył w piątkowym wydarzeniu.

Tablicę poświęcił ks. dziekan Piotr Żądło. Symbolicznego jej odsłonięcia dokonali wspólnie Elżbieta Kubiak – żona śp. starosty, która na tę uroczystość przybyła z najbliższą rodziną; starosta – Jolanta Gonta oraz Maciej Małecki – poseł RP, który także przez wiele lat pracował w Starostwie ze starostą Kubiakiem.

Z wielu przeprowadzonych rozmów wiem, że jako starosta – Marcin Kubiak był sumiennym i pracowitym urzędnikiem. Zarazem był ludzkim dla swoich podwładnych, a popularnym wśród najszerszych warstw ludności. Nie wyróżniał żadnych sfer społecznych ani nie należał do jakichkolwiek koterii – mówiła po uroczystości starosta J. Gonta. – Odznaczał się za to bezwzględną sprawiedliwością. Dlatego dziś może być stawiany jako wzór dla obecnych i przyszłych władz powiatu sochaczewskiego – dodała.

Przypomnijmy. Marcin Kubiak to zasłużony dla Ziemi Sochaczewskiej samorządowiec, osoba do samego końca oddana sprawom mieszkańców powiatu sochaczewskiego. W latach 1983 – 87 pracował jako specjalista do spraw produkcji rolnej Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Rolniczego w Warszawie O/Bielice. W latach 1990-1998 roku był wójtem gminy Nowa Sucha. W 1998 roku w wyborach samorządowych uzyskał mandat radnego Rady Powiatu i został wybrany starostą sochaczewskim w kadencji 1998-2002 r. Od 2002 roku pełnił funkcję wicestarosty, niestety nagła śmierć przerwała pracę na rzecz naszej małej Ojczyzny. Stąd też w uznaniu dla jego zasług starosta Jolanta Gonta wraz z Zarządem Powiatu podjęła decyzję o uhonorowaniu tej postaci i w ramach obchodów 20-lecia samorządu powiatowego i odsłonięciu tablicy poświęconej pamięci Marcina Kubiaka.

W odsłonięciu tablicy udział wzięli m.in. samorządowcy, wójtowie, radni powiatowi oraz pracownicy urzędu i jednostek powiatowych. Dla najbliższych śp. starosty –  żony i dzieci – było to ważne wydarzenie, nie kryli wzruszenia i wdzięczności, dziękując za pamięć o Marcinie Kubiaku, która wciąż jest żywa wśród wielu osób a sam starosta jest tak dobrze i życzliwie wspominany.

Dzień wcześniej, w czwartek, 4 października delegacja Zarządu Powiatu na czele ze starostą Jolantą Gonta i Tadeuszem Głuchowskim, wicestarostą oraz członkami Zarządy Powiatu – Bożeną Samson i Andrzejem Grabarkiem, złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach sochaczewskich starostów: Ignacego Włodzimierza Garbolewskiego – pierwszego starosty w okresie międzywojennym, Marcina Kubiaka i zmarłego niedawno Józefa Gołębiowskiego – starosty sochaczewskiego w latach 2002-2006.

Starostwo Powiatowe

w Sochaczewie