Strona główna Iłów Sukces książki Wandy Dragan

Sukces książki Wandy Dragan

1045
0
PODZIEL SIĘ

Mieszkańcy Iłowa i okolic wypełnili szczelnie salę Gminnego Ośrodka Kultury w Iłowie w niedzielę, 14 października. Zainteresowanie wzbudziła nowa książka Wandy Dragan „Iłowskie drogi do niepodległości”.

Wśród wielu gości był Maciej Małecki – poseł na Sejm RP, który dziękował autorce za piękne i bardzo ważne upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.

– Nie sądziłam, że moja książka „Iłowskie drogi do niepodległości” wywoła aż tak duże zainteresowanie. Nie spodziewałam się aż tylu wspaniałych i wybitnych osobistości na promocji. Chciałam zostawić swój ślad, dorzucić swoją cegiełkę do upamiętnienia 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości po okresie 123-letniej niewoli spowodowanej rozbiorami, przypomnieć, że również iłowianie mieli w walce o niepodległość ojczyzny swój udział, uczestniczyli w zrywach narodowych i w walce z okupantami – zaznaczyła Wanda Dragan, autorka książki.

Nie jest to pierwsza książka, w której pisze ona o mieszkańcach Iłowa i mieszkańcach tej gminy. Wanda Dragan znana jest jako autorka kilku książek z historii ziemi iłowskiej i niezliczonej ilości publikacji prasowych na temat przeszłości swego miejsca zamieszkania. Z ziemią iłowską związana jest od zawsze. Przez wiele lat byłą radna gminy, a ostatnia działa w Radzie Powiatu Sochaczewskiego jako jej wiceprzewodnicząca. Wspólnie z grupą pasjonatów utworzyła Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej. Członkowie Stowarzyszenia w bardzo licznej reprezentacji przybyli na promocję książki Wandy Dragan.

– To osoba niezwykle zaangażowana w pracę naszego Stowarzyszenia i bardzo mu oddana. Ma ogromny wkład w upamiętnianie przeszłości ziemi iłowskiej, jej ludzi nie tylko tych znanych i wielkich, ale zwykłych obywateli – wspominał niedawno Andrzej Ciołkowski, przewodniczący Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej.

Bardzo wiele ciepłych i życzliwych słów o mieszkance Iłowa wypowiedział ks. Krzysztof Borucki, proboszcz miejscowej parafii. Spotkanie prowadził Sławomir Ambroziak, a Joanna Rolewska zaśpiewała pieśni patriotyczne oraz znane piosenki Anny German.

– Bardzo mnie wzruszył wiersz od pani doktor Izabeli Winnickiej, pochodzącej z Iłowa mieszkanki Warszawy. Ona bardzo często bywa w Iłowie, gdyż tutaj ma mamę. Napisała tyle pięknych słów o mnie, o mojej pracy i moich pasjach – dodała Wanda Dragan.

BN

Fot. Andrzej Dragan