Strona główna Kultura Spróbuj sił w orkiestrze

Spróbuj sił w orkiestrze

565
0
PODZIEL SIĘ

Po wakacyjnej przerwie wznowiły działalność dwie miejskie orkiestry: dęta i akordeonowa. I jeżeli ktoś posiada podstawy gry na instrumencie i nie wie, jak zagospodarować swoje muzyczne umiejętności, ta propozycja jest dla niego. Trzeba tylko znaleźć czas na jedną próbę w tygodniu.

Naprawdę nie trzeba być wirtuozem, aby grać w orkiestrze. Należy mieć podstawy gry na akordeonie i chęci. W zespole mamy miejsce dla tych bardziej zaawansowanych, i dla osób, które muszą nabrać wprawy i podnieść swoje umiejętności. Członkami naszej orkiestry są np. byli uczniowie szkoły muzycznej, trzydziesto- i czterdziestolatkowie, którzy właśnie na szkole muzycznej zakończyli swoją aktywność lub grają w lokalnych zespołach – mówi Ludwik Skrzypek, prowadzący orkiestrę akordeonową.

Z kolei Justyna Piątkowska-Duraj, która kieruje orkiestrą dętą, stwierdza, że co prawda skład zespołu, jaki się dotychczas ustalił, to odpowiedzialni i chętni do grania ludzie, ale z otwartymi ramionami orkiestra przyjmie większą grupę instrumentalistów.

Mówię to zwłaszcza do tych, którzy po zakończeniu edukacji muzycznej schowali instrument do szafy, bo nie mają gdzie zaprezentować swoich umiejętności. Do orkiestry dętej, podobnie jak w przypadku akordeonowej, mogą dołączyć muzycy przynajmniej z podstawową umiejętnością gry na flecie, trąbce, klarnecie, saksofonie czy puzonie. Mile widziane są także osoby grające na gitarze basowej lub instrumentach perkusyjnych – dodaje Justyna Piątkowska-Duraj.

Szefowie obydwu orkiestr zachęcają wszystkich, którzy lubią muzykować i mają trochę czasu, aby dołączyli do ćwiczących od roku zespołów. Orkiestra akordeonowa spotyka się w poniedziałki w godz. 19.00-21.00 w SCK w Chodakowie, a orkiestra dęta próby ma w czwartki od 18.00 do 20.00 w kramnicach przy ul. 1 Maja 23.

opr. atu

fot. Pixabay