Strona główna Teresin Spotkanie z historią w Mikołajewie

Spotkanie z historią w Mikołajewie

582
0
PODZIEL SIĘ

To już kolejna odsłona gminnego projektu „Nasze lokalne dzieje…”. W ramach jego cyklu, miłośnicy lokalnej historii spotkali się ponownie, tym razem w Mikołajewie. W tamtejszym kościele uroczyste nabożeństwo odprawił ks. proboszcz Krzysztof Żochowski.

Po zakończeniu mszy świętej wierni z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji dr Agnieszki Sławińskiej. To autorka „Dziejów Białynina i Mikołajewa”, najważniejszej pracy o dziejach tej leżącej na terenie naszej gminy parafii.

Pani Agnieszka przybliżyła kilka najważniejszych postaci z bogatej przeszłości Mikołajewa, akcentując najsłynniejszego parafianina – Władysława Ślewińskiego, wybitnego malarza Młodej Polski i secesji, znanego bardziej na Zachodzie niż w Polsce, zmarłego i pochowanego w Paryżu w 1918 roku – wyjaśnia Marek Jaworski, zastępca wójta gminy Teresin.

Uczestnicy mikołajewskiego spotkania udali się też na przykościelny plac. Tam, posadzono kolejny Dąb Niepodległości. Został nazwany „Władysław Ślewiński”. W uroczystościach poza wicewójtem Jaworskim uczestniczyli m.in. Jarosław Miaśkiewicz, – prezes Towarzystwa Miłośników Malarstwa im. Władysława Ślewińskiego, Aleksandra Starus – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Teresinie, Jarosław Żejmo – prezes Stowarzyszenia „Teresin – nasze korzenie” wraz z członkami Stowarzyszenia, a także parafianie i pielgrzymi z Lipiec Rejmontowskich.

Marcin Odolczyk