Strona główna Iłów Spotkanie na Rynku Staromiejskim

Spotkanie na Rynku Staromiejskim

469
0
PODZIEL SIĘ

W samym centrum skąpanego w słońcu Iłowa, 15 października miało miejsce niecodzienne wydarzenie.

Przy zabytkowych kamieniczkach pod niewielkim namiotem zgromadzili się gospodarze gmin Iłów i Słubice oraz przedstawiciele samorządu województwa mazowieckiego, którzy podsumowali ostatnie inwestycje na drogach wojewódzkich.

Okazją do tego spotkania był symboliczny odbiór chodnika przy Rynku Staromiejskim. To ten sam Rynek, który jak mówi historia miejscowości – pamięta czasy królewskiego Iłowa. Wieś zachowała bowiem oryginalny układ urbanistyczny, który wpisany jest na listę zabytków. Rynek stanowi także dziedzictwo historyczno – kulturowe kolejnych pokoleń mieszkańców i atrakcję dla turystów.

Wiadomo jednak, że Iłów nie zawsze tak pięknie wyglądał. Obecny swój wizerunek miejscowość zawdzięcza odważnym decyzjom władz gminy, które nie boją się inwestycji wymagających współpracy z innym samorządami i nie przejmują się tym, że rewitalizacja miejscowości – to niekoniecznie popularne zadanie. Determinacja i współpraca samorządów zaowocowała tym razem przebudową drogi 575, którą mamy w samym centrum Iłowa.

O znaczeniu strategicznym tej drogi nie trzeba nikogo przekonywać. Dość powiedzieć, jak mówił wójt Roman Kujawa: – Jest to szlak ciągnący się od Płocka przez Słubice, Iłów do Nowego Dworu Mazowieckiego.

Jego systematycznymi użytkownikami są oczywiście mieszkańcy gmin Iłów i Słubice. Nie można jednak pominąć faktu, że z powodu nadmiernej eksploatacji droga ta uległa znacznym zniszczeniom, również przez transport kołowy.

To się jednak zmienia dzięki inwestycjom, które na drogach wojewódzkich prowadzi MZDW Rejon Gostynin. Dyrektor Mirosław Kaczmarek wyjaśnił, że tylko w ostatnim roku przebudowanych zostało ponad 30 km dróg w tym rejonie. Koszty tych inwestycji to ok. 40 milionów zł. Z kolei Mirosław Orliński, reprezentujący samorząd województwa, mówił, że Mazowsze zmienia się wszędzie i tak będzie w kolejnych latach dzięki pozyskiwanym funduszom.

Poproszony o zabranie głosu wójt Słubic Krzysztof Dylicki mówił o dobrym sąsiedztwie pomiędzy gminami Iłów i Słubice: –   Łączy je dobra współpraca, ale także rzeka Wisła oraz właśnie droga 575, która na wypadek powodzi pełni rolę drogi ewakuacyjnej. Z kolei poproszony o modlitwę ksiądz proboszcz Krzysztof Borucki przypomniał zgromadzonym: – Życie ludzkie jest drogą i nie ma lepszego porównania. Ważne natomiast, żeby na swej drodze zostawiać dobre ślady.

Przemówienia, poświęcenie i symboliczne oddanie chodnika przy Rynku Staromiejskim zakończyły pierwszą część uroczystości. Była ona kontynuowana w Gminnym Ośrodku Kultury w Iłowie, gdzie na wszystkich czekał ciepły poczęstunek ufundowany przez gospodarzy obu gmin. Nie to jednak było celem dalszej części uroczystości. Spotkanie w GOK-u miało charakter debaty społecznej o potrzebach komunikacyjnych i poprawie bezpieczeństwa mieszkańców obu gmin.

Urząd Gminy Iłów