Strona główna Sochaczew miasto Są pieniądze na nowe autobusy

Są pieniądze na nowe autobusy

890
0
PODZIEL SIĘ

W Urzędzie Marszałkowskim podpisana została umowa na wdrożenie projektu pod nazwą Sochaczewski Eko-bus. Burmistrz Piotr Osiecki i marszałek Adam Struzik potwierdzili tym samym, że nasze miasto otrzyma 7 079 000 wsparcia między innymi na zakup pięciu ekologicznych autobusów, w tym trzech elektrycznych.

Przypomnijmy, że projekt „Sochaczewski Eko-bus” ma wartość 9 929 223 złotych. Otrzymane dofinansowanie, to prawie 72 procent kosztów realizacji projektu. A jego cel jest jeden – ograniczyć emisję spalin, hałasu, liczbę samochodów na ulicach, zachęcić mieszkańców do korzystania z transportu zbiorowego, promować rowery jako najbardziej ekologiczny środek transportu w centrach miast.

Projekt składa się z kilku elementów i zakłada m.in. zakup pięciu autobusów, dwóch biletomatów, wymianę 26 wiat przystankowych, montaż elektronicznych tablic z dynamicznym rozkładem jazdy, utworzenie stanowiska ładowania autobusów elektrycznych, montaż stojaków rowerowych w najpopularniejszych punktach przesiadkowych, połączenie ścieżek rowerowych na moście i w ul. Staszica. Planuje się także utworzenie na terenie bazy ZKM punktu wydawania biletów miesięcznych. Papierowe przejdą do historii, bo nowe będą miały kształt karty kredytowej. By je doładować na kolejny miesiąc, nie trzeba jechać do biura ZKM, zrobimy to w biletomacie.

Jak powiedział Adam Struzik, samorząd wojewódzki mocno wspiera walkę o czyste powietrze, zintegrowane działania w tym zakresie. Jak dodał, w nowym budżecie UE na lata 2021-2027 tego rodzaju projekty będą kontynuowane, więc warto na walkę ze smogiem patrzeć szerzej, bo znajdą się na ten cel pieniądze. Kończąc jeden etap, już dziś warto rozważyć, jakie działania miasto może prowadzić po 2021 roku.

Piotr Osiecki podziękował marszałkowi za przemyślane remonty dróg wojewódzkich leżących w granicach Sochaczewa. Przypomniał, że ścieżka rowerowa powstała w ulicy Chodakowskiej, podobna będzie w ulicy Chopina (jutro decyzja sejmiku przesądzająca o rozpoczęciu  prac). Podobnie miasto i powiat, wykonując modernizację głównych ulic: Staszica, Licealna, Trojanowska, Księcia Janusza, Płocka z mostem – pamięta o pasach dla rowerów. Dzięki temu z roku na rok powstaje coraz bardzo atrakcyjna dla użytkownika sieć ścieżek rowerowych.

Z myślą o ekologii wprowadziliśmy darmowe przejazdy autobusami ZKM. W pierwszym etapie dla uczniów i studentów, by zachęcić rodziców do zostawienia samochodu w domu. Jeśli dziecko może do szkoły za darmo dojechać autobusem, rodzic nie będzie wyprowadzał wozu z garażu. Już widzimy, jak duże jest zainteresowanie naszą ofertą. Dotychczas średnio miesięcznie sprzedawaliśmy 800 ulgowych biletów miesięcznych. Po zapowiedzi, że od września uczniowie mieszkający w Sochaczewie jeżdżą bezpłatnie, wydaliśmy 2200 Sochaczewskich Kart Mieszkańca – powiedział burmistrz. Dodał, że Sochaczewski Eko-bus to pierwszy etap modernizacji transportu publicznego, i liczy, że korzystanie z transportu zbiorowego, a przy ładnej pogodzie jazda rowerem, staną się modne.

Umowę o dofinansowaniu zawarto w obecności wicemarszałka Wiesława Raboszuka, skarbnika naszego miasta Jolanty Brzóski i radnego sejmiku, szefa komisji budżetu i finansów Adama Orlińskiego.

UM Sochaczew

Fot.: UM Sochaczew

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSpadło zadłużenie
Następny artykułOrkan w czołówce