Strona główna Sochaczew miasto Rozbudują komendę straży

Rozbudują komendę straży

810
0
PODZIEL SIĘ

Prawie dwa lata trwały zabiegi posła Macieja Małeckiego w sprawie pozyskania funduszy potrzebnych na rozbudowę komendy straży pożarnej w Sochaczewie. Inwestycja rozpocznie się w przyszłym roku, a część potrzebnych na jej realizację środków będzie pochodziło z budżetu miasta i starostwa powiatowego.

 Na ten moment sochaczewscy strażacy czekali od lat. W środę, 17 października, w siedzibie straży pożarnej w Sochaczewie podpisano list intencyjny dotyczący współfinansowania modernizacji budynku komendy państwowej straży pożarnej w Sochaczewie.

Pod listem podpisali się: gen. brygadier Leszek Suski – Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, poseł Maciej Małecki, Sylwester Dąbrowski – wicewojewoda mazowiecki, st. bryg. Bogdan Łasica – Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, Jolanta Gonta – starosta sochaczewski, oraz Piotr Osiecki – burmistrz Sochaczewa.

Ruina nie komenda

W myśl podpisanego porozumienia inwestycja, której koszt oszacowano wstępnie na 1,75 mln zł, będzie sfinansowana przez pięć podmiotów: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej przeznaczy na ten cel – 650 tys. zł, wojewoda mazowiecki – 400 tys. zł, samorząd Sochaczewa – 250 tys. zł, Starostwo Powiatowe – 200 tys. zł, a pozostała kwota będzie pochodziła z budżetu Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Inwestycja rozpocznie się w przyszłym roku i będzie polegała na dobudowaniu drugiego piętra od strony ulicy Piastowskiej. Wybudowana zostanie również wieża, a cały budynek zostanie pokryty nowym, spadzistym dachem.

Przypomnijmy, że obecna siedziba sochaczewskiej straży została wybudowana w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i składa się z dwóch połączonych ze sobą budynków. Jednak przy budowie siedziby popełniono błąd w budowie dachu. To powoduje, że wody opadowe zalewają część pomieszczeń.

Prawda jest taka, że obecna siedziba komendy nie nadaje się do użytku. Dachy przesiąkają, a wewnątrz panuje wilgoć. Z tego powodu pojawiła się inicjatywa przebudowy budynku. I dzięki staraniom ministra Macieja Małeckiego, starosty Jolanty Gonta oraz burmistrza Piotra Osieckiego tak się stanie. Inwestycja rozpocznie się i zakończy w 2019 roku. Projekt jest już gotowy – powiedział Leszek Suski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej,

Podziękowanie za wolność

 O potrzebie remontu komendy mówiono od lat. Jednak nigdy nie udało się znaleźć na ten cel środków. Sprawa ruszyła dopiero dwa lata temu w wyniku działań podjętych przez posła Macieja Małeckiego, który postanowił pozyskać na ten cel fundusze.

Trochę to trwało, ale było warto, ponieważ nasi strażacy zasługują na tę inwestycję. Ryzykują własne życie, ratują życie innych. Dlatego chcemy, aby mogli pracować w jak najlepszych warunkach – powiedział podczas spotkania Maciej Małecki. Przy okazji dodajmy, że także dzięki staraniom posła udało się znaleźć środki na budowę nowej Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie.

Z kolei burmistrz Piotr Osiecki stwierdził, że decyzja o rozbudowie komendy, oprócz polepszenia warunków pracy strażaków, ma jeszcze inny wymiar: – Dzisiejsza decyzja to prezent i jednocześnie podziękowanie dla sochaczewskich strażaków w roku stulecia niepodległości Polski. Pamiętajmy, jak wielką rolę odegrała straż pożarna w naszym mieście w 1918 roku. To właśnie strażacy wyzwolili wtedy miasto spod niemieckiej okupacji – podkreślił Piotr Osiecki. Dodając, że rozbudowa komendy przy ulicy Staszica to także inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców Sochaczewa.

W podobnym tonie wypowiedziała się również Jolanta Gonta, starosta sochaczewski. Zwróciła uwagę, że jest to kolejna inwestycja realizowana przez sochaczewskie samorządy wraz ze służbami mundurowymi.

Obecnie dobiega końca budowa nowej siedziby sochaczewskiej policji. Z kolei podpisany przez nas list intencyjny sprawia, że już wkrótce nasi strażacy będą mogli pracować w warunkach ułatwiających im realizacji zadań, a tym samym nam, mieszkańcom, zostanie zapewnione lepsze bezpieczeństwo – stwierdziła Jolanta Gonta.

Jerzy Szostak

Fot.: Jerzy Szostak