Strona główna Młodzieszyn Przywrócą pamięć bohaterom

Przywrócą pamięć bohaterom

638
0
PODZIEL SIĘ
sdr

Instytut Pamięci Narodowej zleci wkrótce Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą ekshumację szczątków z trzech osobnych miejsc pochówku żołnierzy Wojska Polskiego. Polegli, to żołnierze walczący w Bitwie nad Bzurą we wrześniu 1939 roku.

Szczątki wrześniowych bohaterów znajdują się w trzech miejscach na terenie gminy Młodzieszyn: we wsiach Bieliny, Radziwiłka, Januszew, a ich groby nie występują w żadnej ewidencji.

Pochówki zlokalizowane są w lasach i należy je przenieść na teren cmentarza wojennego pod opieką Wojewody Mazowieckiego i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Przeniesienie jest tym bardziej konieczne ze względu na ciągłe penetrowanie wskazanych miejsc przez dzikich eksploratorów – powiedział nam Jakub Wojewoda, kustosz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie.

Prace ekshumacyjne prowadzone będą przez Jakuba Wojewodę oraz Mariusza Samborskiego, archeologa z sochaczewskiego muzeum.

– Muszą być one wykonane bardzo precyzyjnie, ponieważ istnieje szansa na identyfikację szczątków poległych bohaterów – wyjaśnia Jakub Wojewoda. Dodając jednocześnie, że Muzeum prowadzi aktualnie remont generalny cmentarza 300 żołnierzy Wojska Polskiego w Rokicinie (gm. Młodzieszyn), który znajduje się na Trakcie Pamięci Bohaterów Bitwy nad Bzurą 1939 roku. Z relacji miejscowej ludności wiadomo, iż na ten właśnie cmentarz przenoszeni byli polegli w okolicy polscy żołnierze. Remont w ramach projektu finansowanego przez MKiDN zostanie ukończony przed 1 listopada 2018 roku.

Dlatego muzeum zaproponowało w Urzędzie Wojewódzkim, aby miejscem docelowym złożenia szczątków ekshumowanych bohaterów był cmentarz w Rokicinie. Już na początku realizacji projektu ufundowano dodatkowy krzyż epitafijny i wyznaczono miejsce, w którym będą chowane szczątki żołnierzy, którzy do tej pory spoczywali w bezimiennych mogiłach w młodzieszyńskich lasach – wyjaśnia kustosz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej.

Na przeniesienie szczątków na cmentarz w Rokicinie muzeum posiada już zgodę Wojewody Mazowieckiego. W tej sprawie współpracuje też ściśle z wójtem gminy Młodzieszyn, leśniczym leśnictwa Młodzieszyn, proboszczem parafii Młodzieszyna oraz ze Stowarzyszeniem Muzealna Grupa Historyczna im II/18 pp, które od 20 lat strzeże społecznie pola Bitwy nad Bzurą.

Dodajmy, że to kolejne prace ekshumacyjne zlecone przez IPN na obszarze młodzieszyńskich lasów. W sierpniu tego roku zakończono ekshumacje szczątków żołnierzy niemieckich spoczywających w zbiorowej mogile w Starych Budach. Ich szczątki zostały przeniesione na cmentarz wojenny żołnierzy niemieckich z II Wojny Światowej znajdujący się w Polesiu Dużym, w gminie Puławy. Przypomnijmy, że w zbiorowej mogile spoczywało 30 żołnierzy. Zostali oni zabici w styczniu 1945 roku przez żołnierzy Armii Czerwonej. Według przekazu nie byli to żołnierze Wehrmachtu schwytani przez Armię Czerwoną w styczniu 1945 roku. Mieli w niej spoczywać obywatele byłego ZSRR, którzy po trafieniu do niemieckiej niewoli zasilili szeregi Rosyjskiej Armii Narodowej lub Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej. Mogli to być również Ukraińcy z formacji zbrojnych wchodzących w skład SS.

Jerzy Szostak

Fot.: Jakub Wojewoda