Strona główna Kultura Przywitali Paderewskiego

Przywitali Paderewskiego

536
0
PODZIEL SIĘ

„Paderewski, który wygrał Polskę na fortepianie” to niezwykłe wydarzenie, w którym 8 października udział wzięło kilkuset uczniów sochaczewskich szkół, przedstawiciele placówek oświatowych i samorządowcy.

Stanowiło ono happening, rekonstrukcję historyczną oraz spektakl historyczny w jednym. W jego trakcie przypomniano wizytę wybitnego pianisty i kompozytora, który odwiedził Sochaczew równo sto lat temu.

Na 8 października zaplanowano wydarzenie skierowane do uczniów sochaczewskich szkół.
Chcieliśmy w tej atrakcyjnej formie przybliżyć młodym ludziom rolę tego wybitnego artysty i polityka w przełomowym dla kraju okresie – mówi Joanna NiewiadomskaKocik, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta.

Wydarzenie rozpoczęło się przejazdem zabytkowym pociągiem z Muzeum Kolei Wąskotorowej do stacji Chodaków. W tracie przejazdu odtwórca roli pierwszego premiera II RP, Piotr Milczarek z SCK oraz młodzież z sochaczewskiego „Chopina” zachęcali gości do wspólnego śpiewania. Z tej okazji wydano specjalne śpiewniki patriotyczne. W Chodakowie podróżnych powitała sochaczewska orkiestra dęta pod batutą Justyny Piątkowskiej-Duraj, uczniowie tamtejszych szkół oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej. Zebrani przeszli uroczystym pochodem do Sochaczewskiego Centrum Kultury. Tam odbył się interaktywny spektakl, którego przygotowaniem zajęli się nauczyciele pracujący w LO im. F. Chopina – Bogusława i Jacek Górniccy. Wzbogacono go o oryginalne nagrania filmowe z udziałem bohatera inscenizacji. Spektakl był pełen ciekawostek, anegdot oraz fragmentów emocjonalnych wystąpień Paderewskiego. Goście zwiedzać mogli również wystawę dedykowaną artyście.

UM Sochaczew

Fot.: UM Sochaczew

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOddaj swój głos
Następny artykułOgrzeją urząd gminy